Son Dakika

ABD’den Türkiye’ye S-400 yaptırımı

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’dan S-400 hava ve füze savunma sistemlerinin satın alınması nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırım açıkladı. Devreye giren yaptırımlarda, Savunma Sanayii Başkanlığı ve SSB Başkanı İsmail Demir, CAATSA yaptırımları kapsamına alındı.

ABD Maliye Bakanlığı internet sayfasında yer alan yaptırımlara göre; ABD, Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı.

CAATSA yasası altında uygulanan yaptırımların, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir‘i hedef aldığı görülürken, açıklanan yaptırım listesine göre Savunma Sanayi Başkanlığı ABD’den ihracat lisansı alamayacağı ve ABD’li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacağı belirtildi.

Yaptırım listesinde Demir’in yanı sıra, SSB Başkan Yard. ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit ile SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz de yer aldı. Listede yer alan isimlerin mal varlıklarının dondurulacağı ve vize kısıtlamaları getirileceği kaydedildi.

Pompeo: “Müsamaha göstermeyeceğiz”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “Uyarılarımıza rağmen Türkiye, Rusya’dan S-400 sistemi satın alma ve test etme çalışmalarına devam etti. Bugün Türkiye’nin SSB’sine uygulanan yaptırımlar, ABD’nin tam olarak uygulayacağını gösteriyor. Rusya’nın savunma sektörü ile önemli işlemlere müsamaha göstermeyeceğiz.
Türkiye’yi S-400 problemini derhal çözmek için ABD ile koordinasyon halinde çalışmaya çağırıyorum. Türkiye, ABD için değerli bir müttefik ve önemli bir bölgesel güvenlik ortağı. Türkiye’nin S-400 pozisyonunun teşkil ettiği engeli ortadan kaldırarak, on yıllardır süren üretken savunma sanayi iş birliğimizi sürdürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu