Haberler

3 muhtarlığın bulunduğu binaya yapılan hırsızlık girişimi muhtarları isyan ettirdi

Keşan’da son olarak muhtarlık binasına yapılan hırsızlık girişiminin ardından, muhtarlar yaşanılan duruma isyan etti. “Muhtarlığın kapısı kırılıyorsa devletin kapısı kırılmış olur” diyen muhtarlar, hırsızlıkla çalınanların gittiği yerler olarak hurdacıları işaret ederken “24 saat güvenlik kameraları ile izlenmeleri gerekiyor” dedi.

Geçtiğimiz Pazar günü 3 mahalle muhtarlığı ofisinin olduğu 29 Ekim Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan binaya hırsızlar kapıyı kırarak girmiş ardından güvenlik kameralarını fark edince kaçmışlardı.
Kamuoyunda geniş yer tutan konuyla ilgili olarak İspat Cami, Yukarı Zaferiye ve Büyük Cami mahalle muhtarları açıklama yaptı.

“Meslek edinmişler”

Olaya tanıklık eden Büyük Cami Mahallesi Muhtarı Nedret Özkan, yaşadığı durum karşısında şaşkınlığını belirterek, “Böyle Bir şey hiç beklemiyorduk. 17 yaşlarında olan gençler. Bunu meslek edinmişler. Daha önce de ceza evine girip çıkmışlar. İlk önce yandaki kafeye hamle yapmışlar. Daha sonra muhtarlığın kapısını kırmışlar. Kontrol ettim çalınan bir şey yoktu. Ardından Nedim muhtarı aradım. Emniyetten arkadaşları aradım hemen geldiler sağ olsunlar.” sözleriyle anlattı.

“Muhtarlık kapısı, devlet kapısıdır”

Daha sonra konuyla ilgili olarak mağdur muhtarlar adına açıklama yapan
Yukarı Zaferiye Mahallesi Muhtarı Nedim İşlek, ise söz konusu hırsızlık girişiminin devlet kurumu olan muhtarlığa yapıldığını belirterek “Muhtarlığın kapısı kırılıyorsa devletin kapısı kırılmış olur” sözleriyle dile getirdi.
Yaşanılan olayın kendilerini ürküttüğünü dile getiren İşlek, “Bizim burada çok önemli eşyamız da yok. Kayıtlı olan bilgisayarlarımız var. Bunların da içerisinde mahallelerimizle ilgili bazı bilgilerimiz var. Muhtarlık resmiyeti olan bir yer. Bu işler buraya kadar uzanıyorsa, vatandaşlar ne yapacak?” derken, “Artık gecenin bir saatinde kalkıp ‘Acaba?’ diyerek buraya kontrole geliyorum.” şeklinde konuştu.

“Metruk ev sorunu devam ediyor”

Öte yandan mahallelerde halen devam eden metruk bina sorununu bir kez daha file getiren İşlek, “Terk edilmiş binaların kapısı çerçevesi çalınıyor. Emniyet geliyor metruk evleri kontrol ediyor. Çıktıkları zaman tekrar aynı kişiler oralara geliyor. Bu yerleri mesken tutmuşlar. Fuhuş yapıyorlar, uyuşturucu madde kullanıyorlar, hırsızlık olaylarında saklanıyorlar. Biz de korkuyoruz. Bizimde çoluğumuz çocuğumuz var. Gecenin bir saatinde ıssız bir yere giderken korku içinde kalıyoruz” diyerek bir kez daha bu binalara dikkat çekti.

“Hurdacılar 7/24 izlenmeli”

Sorunun çözümü için çalınan malzemelerin gittiği yerler olarak hurdacıları işaret eden Nedim İşlek, buralara denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini belirterek, güvenlik kamerası önerisi yaptı. “Çalınan şeylerin gittiği yerler belli. unlar hurdacılara gidiyor. Başka nereye gidecek?” diyen İşlek Hurdacıların denetime alınması şart. Devletimiz nasıl kahvehanelere, çay ocaklarına 24 saat açık bir şekilde kamera sistemiyle içeri giren çıkan vatandaşların denetimini yaptırıyorsa, bu hurdacılarında denetime alınması şart. Denetime alındıktan sonra çok açık ve net söylüyorum bu hırsızlık olayları biraz daha aşağıya düşecek. Onlarda 24 saat denetime tabi olsunlar. Diğer esnaflar gibi onlarda esnaf. Bunlar neden kamera sistemine girmiyor?” ifadeleriyle 24 saat güvenlik kameralı izleme önerisinde bulundu.

“Aç olmanın çözümü bu değil”

Son olarak, hırsızlık olaylarının faillerinin sürekli olarak bulunduğunu ancak serbest kaldıklarını belirten Nedim İşlek, “Emniyet sağ olsun buluyor failleri. Gidiyoruz adliyeye adam bizden önce çıkıyor dışarıya. Bir yaptırımı olması lazım bu işlerin. Tamam yaş grubu olarak dosyalarını biriktiriyorlar belli yaştan sonra ceza evine atılıyorlar ama sadece hırsızı değil hırsızın malını sahiplenenlerin de ceza görmesi gerekiyor. Hırsız açım ne yapayım diyor? Aç isen hırsızlıkla bu işin çözümü olur mu? Şuanda herkes pandemi döneminde zor durumda. Herkesin mi hırsızlık yapması gerekiyor? İnsanın biraz vicdani anlamda rahat olması lazım. Bunu meslek haline getirenler devam ediyor. Özellikle hurdacılar konusunda denetimlerin biraz daha sıklaşmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu