Gündem

19 Mayıs kutlamaları sade olsa da, coşkusu yüreklerdeydi

Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 102. yıldönümü, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Keşan’da kutlandı. Koronavirüs pandemisi sebebiyle bu sene de geniş katılımlı törenin yapılmadığı 19 Mayıs için Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu yapıldı.Meydanda bulunan Atatürk Anıtı’nda saat 10.00’da düzenlenen tören, Keşan Gençlik ve Spor Hizmetleri İlçe Müdürü Vedat Çimen tarafından çelenk sunumuyla başladı. Keşan protokolünün katıldığı programa vatandaşlar da eşlik ederken, tören saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.


Günün anlamına ilişkin Vedat Çimen, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINI TAZİMLE YÂD EDİYORUM

“Tüm milletin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ederek sözlerine başlayan Çimen: “Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını tazimle yâd ediyorum. Anadolu’ya ayak bastığımız günden bugüne kadar, ülkemizin ve milletimizin bekası için gözlerini kırpmadan hayatını feda eden tüm şehitlerimize, gazilerimize, kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, bir asırdır, ülkemizin kalkınması, milletimizin güçlenmesi için emek veren, çalışan, üreten herkesi şükranla anıyorum.” dedi.

Sözlerinin devamında gençlere seslenen Vedat Çimen: “Coğrafyamızdaki ilk devletimiz Anadolu Selçuklu’nun İznik’ten Konya’ya uzanan ve asırlar boyunca süren serencamı çok daha büyük bir doğumla neticelenmiştir. Söğüt’te toprağa dikilen Osmanlı Çınarı, 600 yılı aşkın süre boyunca üç kıta, yedi iklimde şanla, şerefle, gururla bayrağımızı dalgalandırmıştır. Osmanlı’nın takadı kesildiğinde de yerini taze bir nefes olarak Cumhuriyetimiz almıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir asır önce bugün Samsun’a herhangi bir kişi olarak değil, Osmanlı’nın en parlak, en gelecek vadeden subaylarından biri olarak ayak basmıştır. Ankara’ya kadar süren uzun yolculuğu boyunca kendisiyle birlikte hareket eden her komutanın, her kamu görevlisinin de sıfatı aynıydı. Çünkü bizim geleneğimizde devletin ismi ve yöneticileri değişir, ama ona ebet müddetlik vasfı veren anlayış hep baki kalır. Devlet ebed müddet milletin bizatihi kendisidir. İsmi, bayrağı, coğrafyası değişmiş olsa da bizim devletimiz hep tek olmuştur.

Üç kıtaya hükmeden ecdattan geriye sadece sevgiye, saygıya, muhabbete ve adalete dayalı hatıralar kalmıştır. Osmanlı, Balkanlar’dan çekilirken tarihin en büyük soykırımı bizim milletimize uygulanmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda dört bir yandaki cephelerde canını dişine takıp savaşırken arkadan vurulup, kadın, yaşlı, çocuk milyonlarca vatandaşını kaybeden yine bizdik. Onca derin acıya rağmen milletimiz hiçbir zaman düşmanına benzeme gibi bir yanlışın içine düşmemiştir. İhanetlerin en büyüğüne verdiğimiz cevap, sadece tehcirden ibarettir. Son yıllarda yaşadıklarımız; ülkemiz ve milletimizle ilgili niyetlerde en küçük bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Fırsat bulduklarında bizi içimizden bölmeye, fırsat bulduklarında dışarıdan kuşatmaya çalışıyorlar. Her ne olursa olsun, kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, nerede durduğumuzu ve nereye gittiğimizi çok iyi biliyoruz. Sevgili genç kardeşlerim; eğer bugün uluslararası alanda karalama kampanyalarına maruz kalıyorsak sebebi; milletimizin bu coğrafyadaki bin yıllık varlığını sürdürme konusundaki kararlılığını temsil ediyor olmamızdır. Ama işte bugün burada görüyoruz ki  sizler bu büyük oyunu görüyor; ezanlarımıza, bayrağımıza, vatanımıza ve  devletimize dört elle sahip çıkıyorsunuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk,beraberindeki bir avuç arkadaşıyla Samsun’a ayak bastığında başlattığı mücadeleye inanmayanlar vardı. işgale boyun eğenlere, çareyi mandada arayanlara itibar etmeden, sadece Hakk’a ve halka inanarak mücadelesini yürüttüyse, bizim de aynı şekilde hareket etmek mecburiyetinde olduğumuzu unutmamalıyız

Sevgili gençler; 19 Mayıs ruhunu tıpkı ilk günkü heyecanıyla yaşatmaya, 29 Ekim’de ilan ettiğimiz Cumhuriyetimize ilk değil son devletimizin olduğu bilinciyle sahip çıkmaya, Uğrunda büyük acılar çektiğimiz, büyük mücadeleler verdiğimiz demokrasimize gözümüz gibi bakmaya, 15 Temmuz’da olduğu gibi istiklalimiz ve istikbalimiz uğrunda gerektiğinde canımız pahasına mücadeleye, 2023 hedeflerimizi ne pahasına olursa olsun gerçekleştirmeye, Türkiye’ye çelme takmaya, önüne engeller koyarak durdurmaya çalışanlara derslerini vermeye, Sultan Alparslan’ın, Selahaddin Eyyubi’nin, Ertuğrul Gazi’nin, Fatih’in, Yavuz’un, Abdülhamit Han’ın, Gazi Mustafa Kemal’in izinden giderek, maziden atiye kurduğumuz köprüyü ebediyete kadar ayakta tutmaya, her daim hazır ve kararlı olmalıyız. Geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlik, Asım’ın Nesli,  dosta güven, düşmana korku veren gençlik  sizler olacaksınız. Bir kez daha 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyor, Gençlik Haftası boyunca programlarımıza katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlar ile görevli arkadaşlarımıza, özellikle de sporcularımıza şükranlarımı sunuyor, İstiklal harbimizin kahramanları başta olmak üzere bu toprakları bizlere vatan kılan ve bunun için terleriyle ve kanlarıyla sulayan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi bir kez daha rahmetle yâd ediyorum.” diye konuştu.

Çimen’in konuşmasının ardından tören sonlanırken, daha sonra siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları tarafından anıta çelenk bırakıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu