Genel

19 Ekim Muhtarlar Günü Keşan’da törenle kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü, Keşan’da törenle kutlandı. Keşan Muhtarlar Derneği tarafından düzenlenen program, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.


Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile muhtarların katıldığı tören, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı; ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Kemik yaptı.

Muhtarlık müessesesinin daha etkin, daha hizmete odaklı bir konuma gelmesi için çalışma yapmaları gerektiğini ifade eden Kemik, “Bu yönüyle de bu günleri çok iyi değerlendirmemiz lazım. Muhtarlar halkla iletişim açısından en önemli unsurdur. Bizler direkt olarak halkla iç içeyiz. Bunu çok iyi değerlendirmek lazım. Muhtarlarımız köyünde, mahallesinde devletin temsilcisidir. Muhtar suçların önlenmesinde önemli odaklardan ve bu konuda rol alacak kurumlardan birisidir. Muhtar o yönüyle polisimize, jandarmamıza ve belediyelerimize de yardımcı olmaktadır. Muhtar mahallesinin, köyünün en onurlu, en şerefli kişisi olmak durumundadır. Onun için de mahallesinde, köyünde olan her şeyden öncelikle muhtarlarımız sorumludur. Muhtar, her şeyden önce sorunların çözümünde yüreğini ortaya koyar. Zamanından, sağlığından, ailesinden fedakarlık ederek tüm samimiyeti ve tarafsızlığı ile mahalle ve köy halkına hizmet eder. Devlet ile vatandaş arasında önemli bir köprü olan muhtarlarımız, demokratik katılımın en önemli basamaklarından birisidir.” dedi.
Kemik’in konuşmasının ardından öğrenciler, muhtar günü ile ilgili yazdıkları şiirlerini okudu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu