GenelGündem

“19 Ekim Muhtarlar Günü” Keşan’da törenle kutlandı

“19 Ekim Muhtarlar Günü” tüm Türkiye ile birlikte Keşan’da da düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen ve saat 10.30’da başlayan törene; Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Çam, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yalçın, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan programda, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kutlama mesajları okundu.
Daha sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Abdullah Kemik, Gazze’de masum sivillerin tedavi gördüğü hastanenin bombalanması ve bu acının her gün artarak devam etmesine tepki göstererek; “Bu vahşeti şiddetle kınıyoruz. En kısa sürede bölgede ve tüm dünyada huzurun ve barışın hüküm sürmesini diliyoruz.” dedi.

İlkemiz, devlet ve halk arasında yıkılmaz bir köprü olmaktır”

Kemik, sözlerinin devamında şunları söyledi:
“19 Ekim’i Muhtarlar Günü ilan eden, özel kılan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Vatandaşların, devletimize ihtiyaç duydukları anlarda çalacakları ilk kapı muhtarlardır. Bu misyondan hareketle muhtarlık yerel demokrasinin en eski örneği olmakla birlikte her dönem kendini yenileyen kurumların başında gelmektedir. Muhtarlık, merkezi idare ve kamunun önemli bir paydaşı olarak yükünü hafifleten, özünde fedakarlık ve vatan sevgisi gerektiren zor bir vazifedir. Muhtarlarımız sorumluluk bölgeleri içerisinde altyapı çalışmalarından, düğün ve cenaze işlemlerine uzanan çok geniş bir yelpaze vatandaşlarımızın ihtiyaç ve taleplerinin birinci derecede muhatabı olmaktadırlar. Görev yaptıkları köy ve mahallelerde muhtarlarımız devletimizin en temel taşıdır.

Halkın istek ve arzularını, sıkıntılarını ilk elden bir üst makama bildiren muhtarlardır. Büyük bir camia olan muhtarlar, taşıdıkları sorumluluk içinde özverisini ortaya koymaktadır. Yürütülen yerel ve genel hizmetlerin yapılması halkın sözcüsü olarak, halkın talep ve beklentilerini tüm mülki amirlere ve ilgili yetkililere iletilmesine bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonrada büyük bir hassasiyetle devam edeceğiz. Bizim için asıl olan vatandaşımıza hizmettir. Görevimiz sorun üretmek değil, çözüm üretmektir. İlkemiz, devlet ve halk arasında yıkılmaz bir köprü olmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikal etmiş muhtarlarımızı rahmetle anıyorum. Bu görevi yapan ve yapmakta olan tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Son olarak şu sloganla sözlerime son veriyorum, unutmayınız ki, her gün veya bir gün mutlaka muhtara ihtiyaç vardır.

Tören, Akhoca Köyü Muhtarı Emrullah Meriç’in okuduğu şiirlerle sona erdi.
Keşan Merkez mahalle ve köy muhtarları törenin ardından, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz ve Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin‘i ziyaret etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu