Haberler

“18 Mart 2022’de dünyanın gözü önünde hep beraber burayı açacağız”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatını helikopterle inceledikten sonra şantiyede Köprü’nün Asya yakasında yer alan 318 metre yüksekliğindeki kulesine de çıkarak çalışmaları gözlemledi ve ilgililerden brifing aldı.
Karaismailoğlu‘na, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu, AK Parti İl Başkanı Naim Makas ve Limak Holding Onursal Başkanı Nihat Özdemir eşlik etti.

“Tamamlandığında 1,5 saat süren yolculuklar 6-7 dakikalara düşecek.”

Bakan Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye ve dünyanın en önemli projelerinden birinde özverili şekilde çalıştıklarını belirterek şunları kaydetti: “Projede 600’ü mühendis 5 bin kişi görev alıyor. Rakamları da dünyanın sembol rakamları. Su yüzeyinden 318 metre yükseklikteki çelik ayaklarıyla dünyanın en yüksek çelik ayaklı köprüsü olacak. İki ayak arası açıklığı 2023 metre olarak dünyanın en geniş köprülerinden biri olacak. Toplamda da 4 bin 600 metrelik bir köprü uzunluğu var. Yine bu proje kapsamında Malkara-Çanakkale arası 101 kilometre bu proje kapsamında tamamlanacak. Tamamlandığında 1,5 saat süren yolculuklar 6-7 dakikalara düşecek. 1915 Çanakkale Köprüsü’nde olduğu gibi ülkemizin her bir noktasında çok değerli çalışmalarımız var.”

“Dünyanın gözü önünde hep beraber burayı açacağız”

1915 Çanakkale Köprüsü’nün genişliğinin 45 metre olacağını vurgulayan Bakan Adil Karaismailoğlu: “Projenin ilerlemesini sabırsızlıkla günlük olarak izliyoruz. Şu ana kadar herhangi bir aksama yaşanmadı. Çanakkale Boğazı zaman zaman kısıtlı saatlerde trafiğe kapatılıyor. İnşallah 18 Mart 2022’de dünyanın gözü önünde hep beraber burayı açacağız. Bu projeler çok önemli. Bu projelerde çalışmak, yönetmek ayrı bir değer. Biz de bunun kıymetini biliyoruz. İnşallah gelecek nesillere çok örnek projeler olacak. İnşallah buraya sık sık geleceğiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu