Haberler

Keşan’da 2 kömür firmasına yaptırım uygulandı

Kış aylarında Keşan genelinde etkili olan hava kirliliği daha önce de yetkililerin belirttiği gibi büyük oranda azalsa da halen devam ediyor. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi  Temizlik İşleri Müdürü Yasin Paçaman ile birlikte yaptığı açıklamada, kömürlerin denetlendiğini ancak yine de firmaların bir şekilde denetlenen kömürlerle birlikte standartlara uygun olmayan kömürleri de piyasaya soktuklarını bunun da halkın sağlığını tehlikeye attığını dile getirdi.

Kömürlerin denetimden geçtiğini belirten Paçaman, “Keşan’da 8 kömür firmasının numunesini aldık, bu firmalardan 2’si tanesi olumsuz geldi bu ve 2 de kömür yakıcı hakkında yasal işlem başlattık” dedi.

Kamuoyunda bir süredir söylenegelen “Kamu kurumlarına gelen kömürler denetlenmiyor” tartışmalarına da cevap veren Helvacıoğlu, ” Evet hepsi denetleniyor. Okullardaki kömürlere ceza kestik.Kimden gelirse gelsin kömür sağlıksız ise ceza kesiyoruz. Kimsenin gözünün yaşına bakmıyoruz. Biz vatamdaşımızın zehirlenmesine engel olmak için çalışıyoruz” dedi.

Konuyla ilgili olarak konuşan Yasin Paçaman ise Keşan’da bulunan iki okula ceza kesildiğini belirtti. “Kömür kimde olursa olsun kimden gelsin, kömür sağlıksızsa ceza kesiyoruz. Kaldırıyoruz. Bu işin sosyal yardımlaşması, kamusu yok. Zehirleniyor muyuz? Zehirleniyoruz.” diyen Helvacıoğlu ise kömür denetimi konusunda hassas olduklarını belirtti.

Kömür konusunda başka usulsüzlüklere de dikkat çeken Helvacıoğlu, “Firmalar kaliteli malı getiriyorlar, kalitesiz malı da alttan bırakıyorlar. Kaç tane yerden kömür değiştirttik. Gözünün yaşına da bakmayacağız. İdare de etmeye hiç niyetimiz yok” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı