Spor

1. Edirne Kürek Festivali başladı

TED Edirne Kürek Kulübü ve TED Edirne Koleji tarafından düzenlenen 1. Edirne Kürek Festivali, 12 kulüp ve 100’e yakın sporcunun katılımıyla başladı.

Meriç Nehri kenarında oluşturulan alanda düzenlenen festivale çok sayıda kürek sporcusu ve sporsever katıldı.

Festivalde Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan sporcularla kürek teknesine binerek nehirde kürek çekti.

Vali Canalp, gazetecilere yaptığı açıklamada, salgın nedeniyle kentteki festivalleri ertelemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Geçen yıl Kırkpınar’ın dahi ertelendiğini anımsatan Canalp, “Pandemideki rahatlama koşulları sonrasında bugün burada festivallerimizin ilkini gerçekleştiriyoruz. Şu anda Edirne’mizde büyük bir coşkuyla kutlanıyor.” dedi.

Edirne’de kürek festivalinin bir başlangıç olduğunu ifade eden Canalp, şunları kaydetti:

“İnşallah ümit ediyorum ki bu başlangıcı önümüzdeki yıllarda çok daha kapsamlı hale getireceğiz. Çünkü bu nehrin üzerinde buradan yaklaşık 1 kilometre aşağıdaki bölümde Türkiye ve dünyadaki en büyük lastik savaklı barajı yapacağız. Bu barajı yaptıktan sonra nehir suyu 2 metre 80 santimetre yükselerek stabil bir alan ortaya çıkacak. Dolayısıyla da bu şekildeki hem kürek yarışları için hem de eğitim yapacakları mükemmel bir ortam haline gelecek.”

Belediye Başkanı Recep Gürkan da kürek sporunun kente çok şey katacağını aktardı. Festivalin kalıcı hale gelmesi ve gelenekselleşmesi için Türkiye Kürek Federasyonunun kentte bir kayıkhane yapmasını temenni ettiklerini dile getiren Gürkan, kentin geleneksel festivallerin en önemli şehirlerinden olduğunu vurguladı.

9,10 ve 11 Temmuz’da 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin düzenleneceğini söyleyen Gürkan, “Onunla bunu birleştirmemiz gerektiğine inanıyorum. Bunu gerçekten arzu ediyor ve istiyoruz. Arkamızda Meriç Nehri Türkiye-Yunanistan sınırı, bu bölge hariç. Olağanüstü bir doğa ve doğal parkur var. Bu festivalin mutlaka kalıcı olmasını sağlayacağız, bunda kararlıyız.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu