GenelGündemÖZEL HABER

Doğal gaz keşif çalışmalarını yürüten TPIC’ten açıklama: “Tüm zararı karşılıyoruz”

TPAO’ya bağlı kuruluş olan TPIC tarafından yürütülen çalışmalar geçtiğimiz aylarda Malkara’dan başladı ve Keşan üzerinden İpsala sınırı yönünde devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Kırklareli’de petrol bulunmasının ardından TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı), bölgede yaptığı doğalgaz rezervi bulmaya yönelik arama çalışmalarını genişletti. TPAO’ya bağlı kuruluş olan TPIC (Turkish Petroleum International Company) tarafından yürütülen çalışmalar geçtiğimiz aylarda Malkara’dan başladı ve Keşan üzerinden İpsala sınırı yönünde devam ediyor.

Malkara’dan İpsala’ya kadar devam edecek

Daha önceden belirlenen alanlar üzerinde sismik arama faaliyetleri yürüten ekipler, dev bir araç filosu ve metrelerce uzanan kablolar vasıtası ile her gün çalışıyor. Başta doğalgaz bulmak üzere, yeraltı kaynaklarını Malkara istikametinden başlayarak bölgedeki her bir karış toprağın altını tarayan ekipler, edindikleri sinyalleri şirket merkezine gönderiyor ve bilgilerin yorumlanmasının ardından gelecek talimatları beliyor.

Ekini ezilen tarlalar ne olacak?

Şimdiye kadar Malkara köylerinde, Yenimuhacir ve çevresinde tarama çalışmalarını tamamlayan ekiplerin batıya ilerlemesi ve çalışmalarının tamamen sonlanması için bir kaç ayın gerekeceği düşünülüyor. “Keşan ve çevresinde büyük yeraltı kaynakları bulunur mu?”, “Keşan ikinci Misinli olur mu?” soruları halk arasında konuşulmaya devam ederken; çiftçi ve arazi sahiplerinin de aklında sorular olduğu görülüyor. Daha önceden kendilerine konu hakkında haber verilmediğini belirten çiftçiler sitemize ulaşmış ve bir sabah uyandıklarında yeni ekilmiş tarlalarında hiç tanımadıkları araçları gördüklerinde şaşırdıklarını dile getirmişlerdi. Ekimlerini yeni tamamladıkları ve henüz yeşillenmekte olan ürünlerinin arama faaliyetleri sırasında zarar gördüğünü belirten arazi sahipleri, konu hakkında detaylı bilginin şimdiye kadar kimse tarafından kendilerine aktarılmadığını söylemişlerdi.

Konu hakkında yaptığımız araştırmalarda bazı bilgilere ulaştık. Bazı şirket yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde, bölgede yürütülen faaliyetlerinin bir kaç ay daha yürüteceklerini, bu süre zarfında tarlası ve ekinleri hasar görmüş kişilerin zararlarının TPIC tarafından görevlendirilen yetkililerce tespit edilip; sonrasında TPAO tarafından karşılanacağı bilgisini edindik. Ödemelerin 5 bin liraya kadar olanı elden, 5 bin TL’nin üzerindeki rakamların ise banka aracılığı ile IBAN üzerinden yapılacağı da diğer bilgiler arasında.

Türker incelemelerde bulundu

Bölgede şirket tarafından yürütülen çalışmalar sırasında Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker de incelemeler yaptı. Kendi beldesinde sismik aramaların bittiğini ve TPIC tarafından gelen yetkililerin arazi sahipleri ile görüşüp gerekli zarar tespiti yaptıklarını ifade eden Türker, yeraltı kaynaklarının bulunması halinde bölgeye değer katılacağını ve bundan dolayı da mutlu olacaklarını söyledi.

Öte yandan Sazlıdere’de BOTAŞ tarafından inşaat çalışmaları devam eden FSRU Limanı ve kara boru hattı projesi ile, Keşan ve çevresinde yürütülen doğalgaz arama çalışmalarının birbirlerine entegre projeler olup olmayacağı da merak konusu oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu