Gündem

Yüz yüze eğitim için Bilim Kurulu’nun işaret ettiği tarih: 15 Mart

Bilim Kurulu’nun dün gerçekleştirilen son toplantısında yüz yüze eğitimin başlaması masaya yatırıldı. Kurul yüz yüze eğitim için öngörülen 15 Şubat’ı erken bularak onun yerine 15 Mart’ı önerdi.

Kamuoyunda sıklıkla yer alan okul ve restoranların normale dönme konusu, dün Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında tüm detaylarıyla ele alındı.

Tatil dönüşü uzaktan eğitime devam tavsiyesi

Geçtiğimiz günlerde yarıyıl tatiline giren ve 3 haftalık tatil sonrasında 15 Şubat’ta yüz yüze eğitine geçilmesi beklenen okulların son durumu ile ilgili olarak Bilim Kurulu ‘henüz erken’ dedi. Sürecin ilerleyişine göre, öğretmen ve öğrencilerin aynı sınıfta ders işlemesi için 15 Mart tarihi görüşü ağırlık kazandı.
Vaka sayılarının yüz yüze geçilmesi için henüz yüksek olduğunu belirten Bilim Kurulu üyeleri, öğretmenlerin aşı olmadan yüz yüze eğitime geçilmesinin tehlikeli olabileceği yönündeki görüşte fikir birliğine vardı.

Kafe ve restoranlar için de erken!

Öte yandan merakla beklenen bir başka konuyu da ele alan kurul üyeleri kafe, restoran ve lokantaların açılması ile ilgili olarak görüştü. Okulların açılması gündeminde olduğu gibi, vaka sayıları göz önünde bulundurulduğunda, restoranların da açılmasının risk arz edebileceği hakkında görüşlerin yoğunlukta olması sebebiyle Bilim Kurulu yine ‘henüz erken’ dedi.

Bilim Kurulu, restoran ve kafelerin açılması için de vaka sayısının düşmesi ve aşılanma oranın artması gerektiğinin altını çizdi.

Artık ‘çok haklısın’ demek istemiyorum

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter hesabından okulların açılmasını isteyen çocukların görüntülerini içeren video paylaştı.

Bakan Selçuk, paylaşım ile birlikte “Okulumu çok özledim diyen kuzularıma artık ‘çok haklısın’ demek istemiyorum. Onların eğitim hakkını layıkıyla teslim etmek istiyorum. Her bir vatandaşımızın temizlik, maske ve mesafede göstereceği hassasiyetin ölçüsü okullarımızın açılış takvimine yansıyacak, emin olun” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu