BölgeGenelKeşanSektörelTarım

Yöneticiler LİDAŞ depolarına ürün getirecek üreticileri uyarıyor: “Mağdur olmamak için randevu alın”

TMO – TOBB LİDAŞ depolarının bu yıl randevu sistemiyle ürün alımı yapacağı ve öncelikli olarak TMO’ya satış yapacak üreticilerin ürünlerinin alınacağı duyuruldu.

Keşan Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen salon satışında sırasında yapılan açıklamalarda, TMO – TOBB LİDAŞ depolarında bu yıl randevu sistemiyle ürün alımı yapılacağı açıklandı.

TMO – TOBB LİDAŞ depolarının bu yıl randevu sistemine geçtiğini ve randevu ile ürün alacağını duyuran Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, şunları söyledi: “Randevu almayan üreticilerin ürünleri depolara alınmayacak ve ürünün randevuya dönüşmesini bekleyecek. Bugün depolara gelip arpa dökmek isteyen üreticilerimiz var ama randevu almadıkları için arpa ürünlerini depoya dökemiyorlar. Eğer biz sistem haricinde depoya ürün alırsak TMO ödemelerini yapmayacak.  Lütfen herkes TMO’nun sisteminden randevusunu alsın. Bürüt kaydı olamayan üreticiler öncelikle Keşan Ticaret Borsası merkez binamıza gelip bedelsiz olarak kayıtlarını yapabilirler. Kayıtlarını yaptırıp, ürünüyle ilgili ÇKS’de kaydı olan üreticilerimiz TMO’nun sisteminden randevu alıp lisanslı depolara ürünü dökebilir. Randevulu sistem olduğu için bu yıl sıkışıklık olmayacağını tahmin ediyoruz. Şu anda 50 bin tonun üzerinde bir kapasitemiz var. Randevularda bölgemizdeki üreticilere öncelik verilecek. Her bölge önce kendi üreticisinin ürününü alacak.”

Şen: “Üreticinin sezon boyunca 3 defa randevu alma hakkı var”

Kaymaz’ın ardından Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen de konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Yeni düzenlemelerle beraber bazı standartların ve sınırlandırılmaların getirildiğine dikkat çeken Şen: “Alım standardı var. Randevu sisteminde bir üreticinin gün içinde bir defa randevu hakkı var ve onda da 35 ton ürün sınırı var. Üreticilerin 35 ton sınırını geçmemesi gerekiyor. Bunun yanı sıra üreticinin sezon boyunca 3 defa randevu alma hakkı bulunmakta.” şeklinde konuştu.

Dinç: “Öncelikli olarak TMO’ya satış yapan üreticilerin ürünleri alınacak

Hasan Şen’in ardından söz alan ve bu yıl ilave olarak hinterland sisteminin de uygulanacağının altını çizen TMO-TOBB LİDAŞ Keşan Şubesi Müdürü Tarık Dinç: “Tekirdağ, Malkara ve Gelibolu tarafındaki üreticiler bu bölgeye, bu yıl şu anki aşamada gelemeyecek. Sadece Keşan, Enez ve İpsala’daki kendi bölgemizden randevu alan üreticilerimizden alım yapılacak. Çünkü randevusuz alımlarda TMO çiftçiye ödeme yapmayacak. Özellikle üreticilerimizin randevu alarak gelmelerini istiyoruz ki kimse mağdur omasın. TMO’nun sisteminden ajans amirliklerinin altında bizim lisanslı depocuların da isimleri çıkacak. Buradan gerekli ürün miktarında randevularını alıp ilgili günde teslimatlarını yapabilirler.” dedi

Öncelikli olarak TMO’ya satılacak ürünlerin alımlarının gerçekleştirileceğine dikkat çeken Dinç, TMO’ya yapılan satışlar bittikten sonra boş yer kalması halinde TMO’ya satış yapmak istemeyen üreticilerin ürünlerinin alınacağını ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu