Gündem

Yeni yılda ekmeğe zam geliyor

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, merakla beklenen ekmek fiyatlarında artışın olup olmayacağı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yeni yıl ile birlikte ekmeğe 50 kuruş zam geleceğini söyleyen Cingöz, “Yeni tarife biraz olsun fırıncı esnafımızı kurtaracak gibi duruyor” dedi.

200 gram ekmek 2.5 lira oluyor

Son dönemde artan maliyetler karşısında yeni yılda ekmekte fiyat artışı olup-olmayacağı hakkında değerlendirmelerde bulunan Cingöz, “Türkiye genelinde yaşanan artış oranında, Edirne’de kendisini ayarlayacaktır. 200 gram ekmeğin fiyatı, 2.5 TL olacak. Ticaret ve Sanayi Odaları, zam vereceği zaman bakanlıktan görüş alıyorlar. Keşan ve Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odalarına bağlı işletmelerin, 29 Aralık itibariyle yeni fiyat tarifesine geçeceklerini duyduk. Oda olarak, biz federasyondan da fiyat anlamında görüş aldığımız için biraz gecikme yaşanıyor. Bizim de, 12-3 Ocak 2022 tarihini bulur diye düşünüyorum.” dedi.

“Bir daha zam talebi olabileceğini düşünmüyorum”

“Fırıncılar, artan un maliyetleri konusunda eleştirileri oluyor. Verilen yeni fiyat yeterli olacak mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Kemal Cingöz sözlerini şöyle tamamladı: “Yeni fiyat tarifesinin, fırıncı esnafımızı biraz olsun kurtaracak gibi duruyor. Çünkü buğday fiyatlarında ton başına 500 TL civarında bir düşüş yaşandı. En azından una tekrar zam gelmez. Fiyatlar bu şekilde devam ettiği sürece, bir daha zam talebi olabileceğini düşünmüyorum. Her şeyin fiyatı dolara göre artış gösteriyordu. Burada esas olan yurt dışındaki fiyatlardır. Biz, ithalata dayalı bir ülke olduğumuz için dolar artıkça fiyatlarda artıyordu. Ama şimdi düşüş yaşandığı için belli bir süre bu şekilde devam edecektir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu