Haberler

“Yeni Normal”de Erikli misafirlerini nasıl ağırlayacak?

Korona virüs süreci boyunca uygulanan şehirler arası seyehat kısıtlamasının kaldırılmasının ardından İstanbul ve büyük şehirlerdeki vatandaşların yazlık bölgelere gelmesiyle Erikli’de sezon yavaş yavaş başladı; ancak emlakçılar yoğunluğun oluşması için Temmuz’un ilk haftasını işaret etti.

“Geçen yılki atmosferi yaşayamayacağız”

İlk etapta İstanbul ve diğer büyük şehirlerdeki ev sahibi vatandaşların sahillere geldiğini belirten emlakçı Gökhan Çevikel yaptığı açıklamada, “İstanbul’da korona virüs süreci boyunca sıkıntı yaşayan mal sahipleri, seyehat kısıtlmasının kalkmasının ardından, sahil bölgelerine akmaya başladılar ama kiracılar henüz yok. Bizim sezonumuz Temmuz’un ilk haftasında başlıyor, Haziran ayında daha çok tadilat ve temizliğe geliniyor” diyerek yoğunluğun 20 Haziran’a doğru açılacağını belirtti.

İlk kiralamaların kapasitenin yüzde 50’si ile açılacağını öngördüklerini belirten Çevikel, “Geçen yılki atmosferi yaşayamayacağız. Yoğunluk bu sene 15 Ağustos’a kadar olur. Çünkü özel okullar bu tarihte açılacak, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar da 1 Eylül’de eğitime başlayacak. Bu sebepten kısa bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Fiyatlarda değişiklik yok

Fiyatların ise 2 yıldan bu yana aynı seviyede seyrettiğini belirten Çevikel, “Bilindiği gibi 150 TL’den başlıyor gecelik fiyatlar, ev şartlarına göre de yukarı doğru çıkıyor. Sadece festival dönemlerinde değişimler oluyor. Onun dışında bu sene fiyatlarda herhangi bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Diğer emlakçı arkadaşlar ve mal sahipleri de fiyatlarını rutin tutacaklardır.” dedi.

“Sertifika şartlarına uymayan evler mühürlenebilecek”

Bunun yanında Keşan Belediyesi tarafından başlatılan ‘Sertifikalı Kiralık Ev Sistemi’ ile birlikte gerekli şartları sağlayan sahillerde bulunan kiralık evlerin ileriki yıllarda bölge turizmini belirli standartlara çekeceklerini de aktaran Çevikel şöyle konuştu: ” Her şeyin para olmadığını biliyoruz, kaliteyi de artırmaya çalışıyoruz. Küflü yataklı ya da tüplü televizyonlu, nevresimi çarşafı ve çatalı kaşığı olmayan evleri artık vatandaşlara vermeyiz. İnsanların her zaman parayı değil, biraz da hizmeti düşünmeleri gerekiyor. Bu konuda denetim ve yaptırımlar da olacaktır. Hıfzıssıhha Kurulu’ndan gelen görevlilerin yaptıkları incelemeler sonrasında sertifika şartlarına uyulmadığının belirlendiği takdirde, mevzu bahis kiralanan evleri mühürleme yetkisine sahipler.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu