Gündem

Yeni Mescit Muhtarı Fikret Kantar, Erman Toroğlu’nun söylemini eleştirdi

Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu katıldığı bir televizyon programında, Romanlar hakkında sarf ettiği ırkçı söylemlere Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar tepki gösterdi. Toroğlu’nun sözlerinin aşağılayıcı olduğunu belirten Kantar: “Bu tip insanları programlara davet etmesinler, topluma hitap ediyorlar” dedi.

“Kimse kimseden üstün değildir”

Erman Toroğlu‘nun insanları aşağılayacak bir şekilde etnik köken ayrımı yapınca bu konuşulan kelimelerden dolayı büyük büyük tepki çektiğini belirten Kantar, bu beyanların haksız olduğunu belirterek, “Ben de sosyal medyada paylaşım yaparak peygamber efendimizin veda hutbesinden bahsettim. Kimsenin kimseden üstün olmadığını, üstünlüğün takvada olduğunu ve takvanın da dinini yaşayıp Allah’tan korkanlar olduğunu söyledim.” diyerek karşılık verdi.

“Programlara davet edilmesinler”

Kamuoyuna karşı bu şekildeki konuşmaların doğru olmadığının altını çizen Fikret Kantar, “Eski bir futbol hakemi olarak bir spor programına katılıyorsanız, 85 milyonluk ülkeye karşı mahalle diliyle konuşup; ağza alınmayacak kelimeleri konuşmanızı ben hiç doğru bulmuyorum. Uygun şeyler değil bunlar.” derken, aynı şekilde başka yorumcuların olduğunu işaret ederek, “Ben spor programlarını seven ve izleyen bir insanım; ama ne var ki bu gibi çirkin sözleri söyleyen Erman Toroğlu gibi iki kişi daha var. Biri Ahmet Çakar, diğeri de Rasim Ozan Kütahyalı. Bu tip insanları programlara davet etmesinler, topluma hitap ediyorlar ve kötü örnek oluyorlar. Siz kendi aranızda nasıl isterseniz öyle konuşun; ama 85 milyonun önünde kalkıp ileri geri konuşmayın. ‘Şu falandır, şu filandır’ diyerek ağza alınmayacak sözler söylemeyin. Bunları ben hiç doğru bulmuyorum.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu