Genel

Yeni Mahalle’deki taş ocağı faaliyetleri tekrar başladı: “Halkı kandırmaya gerek yok!”

Yeni Mahalle’de Ramazan Bayramı’ndan sonra biteceği söylenen; ancak bayramın ardından farklı bir alanda tekrar başlayan taş ocağı faaliyetleri mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu. Keşan Kent Konseyi ve Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Halkı kandırmaya gerek yok” denilerek, “Bu karar iptal edilmediği sürece 5 yıl Keşan halkının ve bu mahalle halkının başına beladır.” ifadelerine yer verildi.

“Bayramdan sonra onları orada göremeyeceksiniz”

Yeni Mahalle’de 19 yıl aradan sonra tekrar faaliyete başlayan taş ocağı faaliyetleri mahallenin tepkisine yol açmış, davalık olan ve hakkında suç duyurusu yapılan patlatmalı çalışmalara mahalle sakinleri yerleşim yerlerine çok yakın olduğu için durdurulması yönünde talepte bulunmuştu.
Nisan ayında AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, çalışmaların Ramazan Bayramı ile son bulacağını ifade ederek, “Bayramdan sonra onları orada göremeyeceksiniz. Bayramdan sonra eğer orada görürseniz ben oraya gideceğim, bayrak kaldıracağım. Sonuç olarak biz de buna karşıyız. Biz gideceğiz orada makineleri durduracağız.” derken, Kılınç ise, “Biz de çevrecilerimizle beraber biz de buna karşıyız.” demişti.
Bu sözlerin ardından çalışmalar bayram arası verilen çalışmalar bugün itibarıyla tekrar başladı.

“Tam da düşündüğümüz gibi oldu”

Konu hakkında mahalle sakinleri Keşan Kent Konseyi ve Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu üyelerinin katılımıyla basın açıklaması düzenlendi.
Sözlerine Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun, Yeni Mahalle’deki taş çıkarma çalışmaları hakkındaki sözlerine değinerek başlayan Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu Sözcüsü Saliha Kafalı, Helvacıoğlu’nun da çalışmalardan rahatsız olduğunu söylediğini hatırlatarak, “Başkanımız buradaki çalışmaların bayrama kadar biteceğini bildirmişti.  Ama şunu görüyoruz ki mahcup olmama adına ‘Bayrama kadar demiştim’ dedi. Aslında biz bu işin böyle olmayacağının farkındaydık. Çalışmaların devam edeceğini biliyorduk ve tam da düşündüğümüz gibi oldu. Dünden beri burada çalışmalar devam ediyor. Makinalar geldi ve tekrardan çalışmalara başlanacağını öğrendik. Bugün de baktığımızda çalışmalar başlamış. Hatta bugün saat 11.00 gibi ben geldim ve çekim yapmaya başladım. Makina benim çekim yaptığımı gördükten sonra durdu ve saat 11 buçuktan beridir çalışmıyor. Sayın başkanımız “Bayramdan sonra şayet orada makine görürseniz, çalışmalar yapılırsa ben bayrak açıp çalışmaların önünde durup çalışmaları yaptırmayacağım” demişti. Şu anda başkanımızı bekliyoruz. Bu konuda bize verecek bir cevabı var mı çok merak ediyoruz.” diye konuştu.

“Halkı kandırmaya gerek yok”

Kafalı’nın ardından sözü Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz aldı. Sözlerine “Halkı kandırmaya gerek yok” diyerek başlayan Karagöz, proje tanıtım dosyasını işaret ederek, “5 yıllığına ruhsat alınmış. ÇED gerekli değildir kararı verilmiş. Bu karar ruhsatın iznidir. Bu izin iptal edilmediği sürece 5 yıl süreyle BOTAŞ buradan istediği gibi taş almaya devam eder ve almaya da devam edecektir. Mahkeme bir ara karar verdi ve onlardan savunma isteyip 15 gün süre vermişti. 25 Nisan’da BOTAŞ tekrardan mahkemeye müracaat ediyor. Müdahil olmak istiyor. Bizim haksız yere dava açtığımızı ve bizim dava dilekçemizin red edilmesini talep ediyor. Daha detaylı savunma yapabilmek için de 25 Nisan’dan sonrasına 15 günlük ek süre istiyor ve mahkemede ara karar veriyor. Ara kararda valiliğin yanında müdahilliğini kabul ediyor ve 15 gün ek süre veriyor. 15 gün ek süre aşağı yukarı 10 veya 12 Mayıs gibi dolmuş olacak. Ondan sonra mahkeme kararını açıklayacak.” derken, sonrasında bilirkişi incelemesinin yapılacağını kaydetti.

“İzin iptal edilmediği sürece söylenenlerin hepsi hikaye”

Taş ocağındaki faaliyetlerin yürütme kararı iptal edilmediği sürece sonlanmayacağını ve bunun için de ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptal edilmek zorunda olduğunu söyleyen Karagöz, “Bu karar iptal edilmediği sürece 5 yıl Keşan halkının ve bu mahalle halkının başına beladır.” diyerek şöyle konuştu: “Kim ne söyleyecekse bu gerçeklik üzerine söylesin. Bunu söylesinler hiç sorun değil bizim için. Bunu söyleyecek olanı alkışlarız da. Mesela Edirne Valiliği “ÇED gerekli değildir kararını geri çektim, iptal ettim” demesi yetmiyor. Çevre,  Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü web sitesinde “BOTAŞ şu proje tanıtım dosyasıyla ilgili verilmiş olan ÇED gerekli değildir kararı iptal edilmiştir.” açıklamasını yapsınlar ve sitede orada görelim. Zaten mahkeme ve dava da düşmüş olacak. Ondan sonra kim ne söylüyorsa doğru söylemiş olacak. O taş almak için izindir. O izin iptal edilmediği sürece söylenenlerin hepsi hikaye, gerisi masal. Devam edecekler.

“Suçlu durumdan çıkmak için onu yapıyor olabilirler”

Sözlerinin devamında taş ocağındaki faaliyetlerinin devam edeceğini düşündüklerini; ancak bekledikleri zamandan öne çalışmaların başladığını ifade eden Hasan Karagöz, gerekli suç duyurularının yağıldığını söyleyerek, “Savcılık soruşturma başlattı. Mahalle halkını rahatsız ediyor gibi konulardan soruşturma şu anda yürüyor. Dolayısıyla proje tanıtım dosyasında taahhüt ettiklerinin gereğini yapıyor olabilirler artık. Çünkü orada çok net diyor. Fazla gürültü ve ses olmaması için 1 ekskavatör, 1 yükleyici, 3 kamyonla çalışacağız ve sesi azaltmak için ara ara bunları durduracağız diye taahhüt ediyor. Belki bundan sonra öyle bir şey yaparlar. Bilemiyoruz. Suçlu durumdan çıkmak için onu yapıyor olabilirler. Ama mücadele verilmeden bu iş olmayacak ve sonuçlanmayacak. Makinanın önüne yatması veya makinaların durması yetmiyor. ÇED gerekli değildir kararının iptal edilmesi gerekiyor. Çevre,  Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü web sitesinde yayınlanıp duyurulması gerekiyor. bu yapılmadığı sürece söylenenlerin hepsi masal. Yine durdurabilirler, 3 ayda çalışmaya bilir. ÇED gerekli değildir kararı geri çekilmez veya iptal edilmezse  3 ay sonra gelir burada çatır çatır çalışmaya başlar.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu