Haberler

Yatırım aracı olarak altını değerlendiren Özbek’in, düşen satışlarla ilgili yorumu dikkati çekiyor!

Üst üste rekorlar tazelemeye devam eden altın, geçtiğimiz günlerde 401 liraya çıkarak yeni bir rekor daha kırdı. Dolar/TL’nin sabit kalmasına rağmen güvenli liman arayışındaki yatırımcıların Ons altına yönelmesiyle yeni seviyelere çıkan altın fiyatlarına, sessizliğini bozması muhtemel Türk Lirası’nın da katılmasıyla gram altında yeni rekorlar kırmasından endişe ediliyor.

Altında muhtemel yeni seviyeler

8 Mayıs’ta 400 liraya çıkarak rekor kıran gram altın, bir süre geri çekildikten sonra 8 Temmuz’da 401 liraya tekrar rekor tazeledi. Altındaki yükselişin sebeplerini açıklayan Kuyumcu Tarık Özbek, şu ifadeleri kullandı:”Gram altında 401 lirayı gördük, ondan öncede 390- 395 bandında işlem görmekteydi. Şu anki Altın/Türk Lirasındaki artış tamamiyle altının onsundaki yükselişten kaynaklanıyor. Altının ons değeri 1818 Dolar’a ulaştı, 1830 Dolar seviyelerine varıp, buralarda biraz dinlenip sonrasında geri geleceğini düşünüyoruz. Ancak 1830’u görüp de geri gelmez ve yükselişine devam ederse 1850 ve 1870 bandına doğru hareket edebileceği öngörülüyor.”

Dolar/Türk Lirası’nın sessizliğini bozma endişesi

Ons altının Türkiye’ye yansıması olarak gram altındaki fiyatları değerendiren Özbek, “Türkiye özelinde gram altını belirleyen unsur Dolar/TL’dir. Dolar/TL’de bir hareket olmamasına rağmen gram altında 400 liraları aşan bir hareket var, endişemiz Dolar/TL’de de bir hareketliliğin oluşup da yuları götürmesi. Eğer bu olursa, altını ilerleyen günlerde 400-420 bandında görebiliriz.” diyerek altında yukarı yönlü yeni seviyelerin oluşabileceğine dikkat çekti.

Piyasalar güvenli liman arayışında

Bunun yanında dünyayı saran korona virüs tehdidi, Hindistan ve Çin arasındaki gerginlik ve dünyada gelişmekte olan bazı olayların ileriki günlerde altındaki seyri etkilemeye devam edeceklerini belirten Özbek, Merkez Bankalarının para basmalarından kaynaklı oluşan piyasa hareketliliğine de dikkat çekti. “Biliyorsunuz özellikle ABD ve Avrupa merkez bankaları aşırı şekilde para basıyorlar. Burada oluşan bol paranın bir yol arayıp, altına yönelmesinde ons altında bir hareketlilik oluyor. Buna bağlı olarak gram altında da 400 liralık psikolojik bir sınıra geldi.” dedi ve yatırımcılara şu şekilde tavsiyede bulundu: “Vatandaşlarımızın iyice analiz edip, ona göre işlem yapmasını tavsiye ediyoruz. Şu anda paraya ihtiyacı olup değerlendirmek isteyenler için satmak anlamında iyi bir fırsat; fakat altın alıp da kısa süreli bekleyenler için biraz daha beklemeliler, 390-400 TL arsında ise uzun vadeli yatırımcılar için idealdir.”

“Ya ellerinde altın azaldı. Yada altının değerinin artacağını düşünerek çıkarmıyorlar”

Öte yandan altındaki yükselişin yatırımcılara yansımasını sorduğumuz Özbek, satışlarda büyük hareketlilik olmadığına da vurgu yaparken, “Müşterilerimizin takip ettiği çeyrek altın onda da 650 ve 655 lira arasında bir fiyat var. Geçen hafta 640 liraydı, iyi bir artış sergiledi. Ancak bu alışverişi olumsuz olarak etkiledi. Bu zamana kadar altın fiyatları her arttığında müşterilerimizden satış gelirdi. Ancak altın 400 lira olmasına rağmen satış için bize gelmiyorlar. Ya ellerinde altın azaldı. Yada altının değerinin artacağını düşünerek çıkarmıyorlar.” diyerek özellikte altın satışlarında vatandaşların bir bekleyiş içinde olduklarını belirtti.

Son olarak altın yatırımcılarına vade konusunda öneride bulunan Tarık Özbek, “Altın alacak olan müşterilerimizin elden çıkarmak için en az 6 ay beklemelerini tavsiye ediyorum. Bu süreden önce bu piyasa koşullarında kar elde etme ihtimali yüksek değil; ancak fiyatta dalgalanmalar oluştuğu için alınan fiyatın üzerinde bir fiyata satış yapabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu