Haberler

Keşan Belediyesi, siyasiler ve esnaf pazaryeri için bir araya geldi

Uzun süredir gündemi meşgul eden pazaryeri için kritik toplantı bugün Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası ev sahipliğinde yapıldı. Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Derviş Günday Eğitim Salonu’nda düzenlenen toplantıya Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, MHP Keşan İlçe Başkan Yardımcısı Serdar Durak, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman ile siyasi partilerin meclis grup sözcüleri, oda temsilcileri ve pazarcı esnafı katıldı.Toplantının açılış konuşmasını yapan Hasan Kocaman oturuma iştirak eden herkese teşekkür ederek “Toplantımızın asıl amacı, yapılması planlanan pazaryeri ile ilgili. Bütün siyasi parti temsilcileri ve başkanlarımla beraber tartışıp bir karara bağlamamız gerektiğine inanıyorum artık. Çünkü biz sokakta tezgah açmaktan çok rahatsızız, bir an önce çözüme kavuşması gerektiğine inanıyoruz. Herkesin bununla ilgili bir sözü vardır, tartışı karara bağlayacağız” şeklinde konuştu.
Kocaman’ın Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na sözü vermesinin ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Ne olmuştu?

Mecliste yüksek tansiyon

Pazaryeri projesi Keşan Belediyesi’nin 4 Şubat 2021 günkü toplantısında gündeme gelmişti. Mevcut pazar yerinin üstünün kapatılması konusunu konuşan meclis, sokaklarda tezgah açan özellikle giyim sektöründeki pazarcı esnafına ve Keşan pazarına çözüm olmayacağı düşüncesiyle, Eski İtfaiye alanında kapalı bir giyim pazarı oluşturmak ve mevcut pazar yerinin üstünün kapatılmasına kaynak yaratmak amacıyla, değerlendirilecek belediyeye ait 21 dönümlük arazi konusunda ayrışmış ve toplantı gerginliklere sahne olmuştu.

“21 dönüm yeri sattırmayacağız”

Olaylı geçen meclis oturumunun ardından ilk olarak CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan konuşmuş, düzenlenen basın toplantısında Pekcan, “Başkan da aynı maddeye kaynak olarak 21 dönüm satılmasını istiyor. Kulağı tersten gösteriyor, burayı mütehaite vereceğiz, daireler yapılacak, belediyeye şu kadar daire verilecek ve bu daireleri satarak burasını yapacağız. Yani yeri satmaktan hiç bir farkı yok. 21 dönüm yeri sattırmayacağız” demişti.

“Derdi bu insanları pazaryeri sahibi yapmak değil”

CHP’nin ardından bir açıklama da İYİ Parti Cephesin’den gelmiş, Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe ise “Biz sana kredi yetkisi verelim sen bu insanları daha fazla bekletme ve bu işi yap diyoruz. Beyefendi diyor ki; hayır ben 21 dönümü satacağım, satmazsam ben bu yeri yapmam. Bu 21 dönümü mütehaite verecek, 210 daire yapılacak bana göre buraya çit yapacağız, koyunlar geçecek, koyunlardan ip yapacağız gibi anlatıyor. Derdi bu insanları pazaryeri sahibi yapmak değil.” demişti.

“Referandum için halkımıza gideceğiz.”

Sarıkeçe ve Pekcan’ın açıklamaları ile birlikte Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise, Millet İttifakı tarafından engellendiklerini ifade ederek, “Bizi engellendiğiniz takdirde referandum için halkımıza gideceğiz. Halkımızın, vatandaşımızın, pazarcımızın karşısında kimse duramaz. Pazarcımız istiyorsa sen <istemezük> diyemezssin. Halkımıza soracağız. Bizi engelleyemeyeceksiniz. O elleriniz havada kırılacak. Halkımız sizin ‘hayır’ ellerinizi havada kırar bunu söyleyeyim” ifadelerinde bulunmuştu.

“Telafi etme fırsatını tanıyoruz”

Partiler ve belediye arasında devam eden tartışmalar sırasında pazaryeri esnafı siyasilere seslenmek için bir araya gelerek basın toplantısı düzenlemiş ve Hasan Kocaman, “Sizlere telafi etme fırsatını tanıyoruz ve olan biteni izlemekteyiz. Konu ile ilgili esnafımızın oda üyelerimizin bir eylem planı vardı. Bu eylemin önüne geçmek adına oda yönetimimiz ile yaptığımız toplantı sonucunda bu açıklamayı yapma gereği duyduk, inşallah bir diğer toplantıda siz siyasi parti büyüklerinin müjdeli haberlerini beklemekteyiz. Bizler bu işin takipçisi olacağız. Buradan CHP ilçe başkanımız Recep Pekcan?a İYİ Parti ilçe başkanımız Zafer Sarıkeçe?ye yapılması planlanan projeye destek verilmesini ve Cumhur İttifakın da bu işin takipçisi olmasını ve en kısa sürede bu işin çözüme kavuşturulmasını beklemekteyiz. Lütfen herkesin elini vicdanına koyarak partizanlık yapmadan esnafımızın sorununa eğilmesini ve gereğinin yapılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.” sözlerini dile getirmişti.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu