EkonomiKeşanSektörel

“Vatandaş şarküteri ürünlerinde kilodan grama düştü!” diyen Çakır, siyasilere seslendi: “Oy avcılığını bırakın”

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, pazaryerini ziyaret ederek esnafla görüştüklerini belirttiği açıklamasında, siyasilere seslenerek; “En büyük sorun hayat pahalılığı ve enflasyondur. İktidara ve muhalefete sesleniyoruz! Seçimden seçime gezerek oy avcılığını bırakın, esnafın ve halkın sorunlarına bakın, bunlara çözüm bulun.” dedi.

3 Şubat 2024 Cumartesi günü kurulan halk pazarında, oda yöneticileriyle beraber pazar esnafını gezen Çakır, hayat pahalılığına dikkat çekerek, vatandaşın kahvaltılık ürünleri artık kilo ile değil gramla almaya başlandığını kaydetti.

Çakır, halk pazarı ziyaretlerinden edindiği izlenimleri şu sözlerle anlattı:

“Trakya’mızın en büyük halk pazarındaki üyelerimizi ziyaret ettik, soframızın olmazsa olması kahvaltılık ürünlerimizi satan esnafımızla dertleştik, halkımızın isteklerine ve konuşmalarına şahit olduk.
Havanın sıcaklığı ve esnafımızın güler yüzlü oluşuna, vatandaşlarımızın kalabalığına bakarak çok güzel bir pazar olacağının umudunu taşıyorduk.
O da ne?
Alışverişlerinde herkes dertli! Yönetim kurulu arkadaşlarımız Çağatay Demir, Faruk Nafiz Kılıç, Aşkın Pınar ile birlikte tüm konuşmalara şahit oluyorduk. Durum iç açıcı değildi; halkın fiyatlara olan tepkisi, pazarda ürünlerini satmaya çalışan esnafın sesinden daha gür çıkıyordu.

Aralık ve ocak ayında süt ve süt ürünlerine gelen zamlar 2 yılda %200’ü geçti. Dar gelirli emekli kahvaltıyı unuttu. Esnafın en iyi müşterisi bu gruptur. Peynirin tenekesi 3.000 ile 5.000 lira arası. Ekonomideki olumsuzluğun, tüketiciyi ve esnafı olumsuz etkilediğini herkes gördü.
1 kilogram peynir 200, 250, 300 liradan başlıyorsa, tüketici bir kilogramdan grama dönüyorsa, kahvaltılıklarında kırıklı peynir almayı tercih ediyorsa, onun da 1 kilogramı 100 lira olmuşsa, yumurta 5 liradan satılıyorsa, halk <Kırık yumurta var mı?> diye sormaya başlamışsa, pazar yerimizde tereyağının kilosu 360 liradan başlıyorsa, hakiki zeytinyağının kilosu 500 lira olmuşsa, alev alev yanıyorsa..
Pazar yeri esnafımız ve halkımız bu gelişmelerden memnun olabilir mi?

Halkımız diyor ki; <Vitrindeki altınlarla soframızdaki kahvaltılık ürünlerin fiyatları birbiriyle yarışır hale geldi.
Bizler için onlar da artık seyirlik oldu.>
Durum gerçekten esnaf açısından iç açıcı değil! Soframızın kara elması zeytinin kilogramdan grama düştüğünü gözlüyoruz.
Çok dertliyiz çok!
<Halk pazarımız kalabalık..!> diyor esnaflarımız, memnuniyetsizliğinden kelimelerin sonunu getiremiyorlar.

Emekli ve dar gelirli vatandaşlarımız diyor ki; <Maaşlarımız daha gelmeden eridi, emekli asgari ücretin altında ücret almasın. Biz lüks bir yaşam istemiyoruz, biz de olsun buradaki esnaf da kazansın> Bakkallarımız şarküteri ürünleri satamadığından şikayetçiyken, pazarcı esnafımızın da şikayetinin aynı olduğunu görüyoruz.
Değerli halkımıza ve kıymetli üyelerimize pazar yeri ziyaretimizde bize gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederken, buradan yetkililere, tüm siyasilere sesleniyoruz! Bu bizim kaderimiz değil! Biz gerçeği yaşıyoruz; en büyük sorun hayat pahalılığı ve enflasyondur.

İktidara ve muhalefete sesleniyoruz! Seçimden seçime gezerek oy avcılığını bırakın, esnafın ve halkın sorunlarına bakın, bunlara çözüm bulun.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu