EğitimSağlık

Vakalarda artış yaşanan okullarda eğitime nasıl devam ediliyor?

Geçtiğimiz günlerde Edirne’de bir okulda 4 öğrencinin koronavirüs testinin pozitif çıkması ve sınıfın tamamen kapatılmasının ardından aynı durum Keşan Anadolu Lisesi’nde de yaşandı. Lisede bir sınıfta 2 öğrencinin korona virüs testleri pozitif çıkınca sınıf karantinaya alındı. Pozitif vakaya rastlanan sınıftaki öğrenciler evlerine gönderilirken, 14 gün boyunca uzaktan eğitim alacak.

Keşan genelinde günlük 5 vakanın altında seyrederken, yüz yüze eğitimin başlamasından sonra geçen iki haftada ilçedeki okullarda eğitimine devam eden öğrencilerde pozitif vakaya rastlanıyor. Edirne genelinde ortalama 10 sınıfın karantinaya alındığı okullarda öğrenciler eğitimlerine yüz yüze olarak devam ediyor.

Semptom göstermeyen öğrenci ve öğretmenler ne olacak?

Konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Eylül’de 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne “Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar” rehberi göndermişti.
Genelgeye göre, öğrenci ve öğretmenlerin izleme alınıp eğitime devam edecekleri belirtilirken, “Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın diğer öğrencileri, okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması sağlanacak. Semptom veya yüksek ateş tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci/öğretmen okula devam edecek; aksi durumda ise vaka olarak kabul edilecek.” ifadeleri kullanılmıştı.

Sınıf karantinaya alınacak mı?

Birden faza vaka çıkan sınıflar için ayrı bir değerlendirme yapılırken, genelgede “Aynı sınıfta eş zamanlı (10 gün içerisinde) birden fazla vaka çıkması durumunda sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilir. Bu öğrenciler eve gönderilir ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınır.” kayda geçilmişti.

Güncelleme gelebilir!

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken okulların tekrar kapanma ihtimaline yönelik pek çok iddia da konuşulmaya devam ederken, konuya yönelik açıklama ise Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer geldi. Özer, “Sürecin devam ettirilmesiyle ilgili okul bazlı değil vaka bazlı davranıyoruz. Okullar açık kalmaya devam edecek ama önümüzdeki süreçte bilimsel veriler ışığında aldığımız kararları güncelleyebiliriz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu