Haberler

Üretici ayçiçeği desteklemelerinin ödenmesini bekliyor

Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik, içinde bulunan korona virüs döneminde, üretimin desteklenmesi için üreticinin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Kemik en kısa sürede ayçiçeği desteklemelerinin ödenmesi için yetkililerin gerekeni yapması gerektiğini belirti.

Erikli köyü Muhtarı Ercan Yıldız ve Mahmutköy Muhtarı Asım Gül ile birlikte açıklamalarda bulunan Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik Keşan’ın büyük bir bölümünün çiftçilik ile geçimini sağlayarak buradan gelen getiriler ile yaşamına devam ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı.

“Çiftçilerimiz bugünlerde ekim zamanına girdi. Tarım ve sanayi, çiftçilerin getirileriyle yaşamakta. Şu an köylerimiz ve Trakya çiftçisi devletimizden yardım değil, sadece ve sadece ayçiçeği desteklemelerinin ödenmesini bekliyor. Şu an ayçiçeği ekim zamanı. Bize istkek ve ihtiyaçlarımızı dile getirmemiz gerektiğini söyledi biz de anlatıyoruz. Eğer desteklerimizi alabilirsek ekimleri çok rahat bir şekilde yapacağız. Sorunları vekillerimize ilettik. Bu paraların bugünlerde ödenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Buradan Tarım Kredi?ye ve kooperatiflere sesleniyoruz; gün bugündür. O zaman çiftçinin yanında olacaksınız. Olacaksanız planlarınız nedir? Çiftçinin borçları 3 ay veya 6 ay ertelendi mi? Çiftçilere ne gibi kolaylık sağlandı? Tarım Bakanlığı, Kooperatifler Genel Müdürlüğü, çiftçilerin borçları için neler yaptı? Borçlar ertelendi mi, çiftçi mazotu faizsiz mi alacak bunlarla ilgili birilerinin çıkıp bir şey söylemesi lazım.Tarım Kredi Kooperatifleri faizsiz mazot verebilecek mi? Bunlar hep çiftçinin beklentileri. Köylünün gerçekten ihtiyacı var. Vekillerimizden, Tarım Bakanına kadar kimin eli, emeği varsa bu konuya vakıf olurlarsa; sadece Keşan değil, Trakya çiftçisinin de iyi bir yılı olacağını düşünüyoruz.” dedi.

“Köylerde yaşayan vatandaşlarımız coronavirüse karşı önlemlerini almış ve olaya vakıflar. Maske dağıtımımızı gerçekleştirdik. Köylü vatandaşlarımız ?evde kal? kampanyasına uyuyor. Ekim başlayacağı için sıkıntılar da beraberinde gelecek. Bahçeköy?de çiftliği olan bir vatandaşımız çok sayıda maske tedarik etti. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Binlerce maske verdi bizlere. Maskeleri köy muhtarlarına verdik, köylü vatandaşlara dağıttık, eksik olan köylere de dağıtımlara devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu