Haberler

Türkiye ekonomisini değerlendiren DEVA Partisi İl Başkanı Arda, “İyi gitmiyor” dedi

DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda, 19 Ağustos 2020 Çarşamba günü Keşan FM’de yayınlanan “Bunu Konuşalım” programın konuğu oldu. Arda, programda; DEVA Partisi’nin Edirne teşkilatlanmasını, parti politikalarını, genel ve yerel siyaseti, turizmi ve ekonomiyi değerlendirdi.

“Ekonomi ve ticaret iyi gitmiyor”

Program Moderatörü Cavit Deniz‘in “Türkiye ekonomisi nereye gidiyor?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Keram Arda; “Türkiye’nin ekonomide çok yakıcı sorunları var. Ekonomi ve ticaret iyi gitmiyor. Dövizle ilgili de çok ciddi problemler var. Öncelikle ekonominin bir bilim olduğunu ve değiştirilemeyecek kuralları olduğunu kabul etmeliyiz.
<İmkansız üçleme> dediğimiz bir kavram var. Serbest piyasa şartlarının uygulandığı bir ortamda aynı anda hem faiz haddini hem de döviz kurunu belirleyemezsiniz. Son dönemde faiz haddini belirlemekle ilgili bir ekonomi politikası uygulanıyor. Sermaye hareketlerinin serbest olduğu ülkemizde faiz haddini belirleyince döviz kuru patlıyor. Bu böyle devam ettiği sürece döviz yukarı gidecek.
Bunun bir yolu var. Ya faizlerle ilgili düzenleme yapacaksınız ya da sermaye hareketlerini kısıtlayacaksınız. Bu ülke sermaye hareketlerinin kısıtlandığı dönemleri de gördü. Bugün ki gibi faize müdahale edildiği noktayı da gördü. Döviz kurunun sabit ve dalgalı olduğu dönemleri de yaşadı. Finans okur yazarlığı olan herkes Türkiye’nin ekonomide geldiği noktayı anlayabilir.” şeklinde konuştu.

“Güven veren ekonomi politikası bu akşam açıklansın, Dolar 6.50 TL olur.”

Yorumlarına Deniz‘in; “Şu anki Türkiye ortamında ne yapmak gerekir? Kur serbest mi bırakılmalı, faizlerle ilgili düzenleme mi yapılmalı ya da sermaye hareketleri serbest bırakılıp kontrol edilmemeli mi?” sorusu ile devam eden Arda, şunları söyledi;
“Güven ortamı oluşturduğumuz anda bu gerginliğin köpüğünü almış oluruz. Bugün dış dünyanın ve bizim iş çevremizin büyük yatırımcıları güven ortamı oluşmadığı için yatırımları erteliyor. <Enkaz> söylemine inanmıyorum. Türkiye 1-2 yıl içerisinde ayağa kalkacak durumda. Güvensizliğe; adalette ve ekonomide yaşanan sıkıntılar, kurumlarda oluşan dezenformasyon ve kuralların esnetilmesi neden oluyor. Güven veren ekonomi politikası bu akşam açıklansın, Dolar 6.50 TL olur. Doların üzerindeki 1 liralık artış; güvensizlik, belirsizlik ve öngörüsüzlüğün sonucudur. Güven ortamını sağlamak için Merkez Bankası’nın bağımsızlığı tekrar tesis edilmeli. Merkez Bankası ekonominin gerçekleriyle hareket etmeli. Ticaretle uğraşan biri olarak söylüyorum, hele de pandemiyi yaşadığımız şu günlerde faiz oranlarının artması ticareti çok etkiliyor neredeyse durduruyor. Uluslararası rezervlerimiz şu anda bitme noktasında. Eldeki dövizler azaldığı zaman bizim gibi gelişmekte olan ülkeler kırılıyor. Döviz kurunu kontrol etmek için sürekli döviz sattığımız için uluslararası rezervleri son 1 buçuk yılda ciddi oranda harcadık.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu