Siyaset

Tümer: “Erikli’nin su hikayesi memleketin durumuna döndü”

CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer Erikli’ye su getirme konusunda meydana gelen tartışmalarla ilgili son meclis toplantısında yaşananlar hakkında konuştu. Başkan Helvacıoğlu’nun kendisine sorulan soruları cevaplamak yerine, kendisine verilenleri okuduğu ifade eden Tümer, ” “Mustafa Helvacıoğlu yalan atıyor” dedi.

CHP Keşan İlçe Teşkilatı’nda düzenlenen basın açıklamasına İlçe Başkanı Recep Pekcan, Grup Sözcüsü Feridun Tümer ve Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır ile partililer katıldı.


Toplantının açılışını yapan ve sözlerine, bugün Keşan Belediyesi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamındaki yürüyüşe CHP olarak katılmadıklarını belirterek başlayan Recep Pekcan, bu kararın sebebini ise “AK Parti Belediyesinin organize ettiği bir yürüyüş. İstanbul Sözleşmesini kaldıran ve kadına şiddetin önünü açan bir zihniyetle Cumhuriyet Halk Partili kadınların, erkeklerin yürümesini bulmadığımız için Kadın Kollarımız ve yönetimimizle beraber böyle bir karar aldık.” sözleriyle anlattı.
Konuşmasının devamında Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik dar boğaz hakkında da konuşan Pekcan, “Bu ülke yönetilemiyor. Keşan’da aynı zihniyet rafından yönetilemiyor. Bir güven bulanımı ve yönetememe gibi bir durum olduğu için çok acilen erken seçimle bu ülkenin tekrar güvenebileceği bir yönetime ve parlamenter sisteme geçmesi gerekiyor.” derken sözü son meclis toplantısında konuşulan ve oturumda tartışmalara sebep olan Erikli’ye su getirilmesi konusu hakkında konuşmak üzere sözü CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer’e verdi.


Sözlerine son iki meclis oturumunda da Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kontrolden çıktığını belirterek sözlerine başlayan Tümer, “8 yıldır meclis üyesiyim ama toplantıyı halel acele kapatıp kaçan başkanı ilk defa görüyorum.” diyerek şu sözleri kaydetti:

“Mustafa Helvacıoğlu yalan atıyor”

“İkinci meclis oturumunda konular dışında hiçbir şey konuşulmaz ama başkan konuştu. 45 gündür hazırlanıyorum dedi. Erikli’deki vatandaşların mağduriyetiyle ilgili 4 tane soru vardı ama bu 4 soruya hiç cevap vermedi. Bunlar bizim ekip halinde çalışırken tespit ettiğimiz eksikler ve noksanlardı. İşler yapılırken bazı eksiklikler olabilir ama bunu kabul etmek erdemliktir. Mustafa Helvacıoğlu ısrarla bunu kabul etmiyor. Bir kere, iki kere söylersiniz yanlış olur ama üçüncü söylediğinizde yalan olur. Mustafa Helvacıoğlu yalan atıyor. Erikli’nin su hikayesi memleketin durumuna döndü. Sayın Cumhurbaşkanı konuştukça dolar, benzin, Euro artıyor. Mustafa Helvacıoğlu’da konuyla ilgili her konuştuğunda rakam artıyor. Biz bunu anlamış değiliz.

“Önüne ne yazdıysalar onu okuyor”

“Mustafa Helvacıoğlu konuşmasında ‘siz ihale şartnamesini okumadınız mı’ dedi. Biz bunu çok iyi okuduk. 3 tane 400 metre kuyunun orada olduğunu da biliyoruz. Biz bunu Mustafa Helvacıoğlu’na bir şeyleri inkar ettirmek için yaptık ve o da inkar etti. ‘Biz bunları yaptık hatta müteahhit, 360 bin lira zarar etti. Bunu bize 90 bin liraya yaptı’ dedi. Şuan elimizde müteahhittin birim fiyat cetveli var. O ben rakamla konuşacağım diyor ama önüne ne yazdıysalar onu okuyor. Biz bu dosyayı inceleyip sahaya gittik. Hat döşemenin 4. kilometresindeyken, encümenden çıktıktan sonra Yakup Bey’in odasında Helvacıoğlu’na ‘bu işin sahibi yok ve yanlış işler oluyor. Kotlamalar yanlış, sandıklama ve kumlama yok’ dedim. Bu işin farkında olduklarını ve hemen bir ekip kurduklarını söyledi. 2 gün sonra Perşembe encümen toplantısının ardından Şafak Uslu Bey e oradaydı ve onu görevlendirmiş. Eksikler konusunda hep beraber müteakip kaldık. Bu dördümüzün arasında konuşulmuş bir şeydi ama beni yalanlayacaklarsa üçü birden çıkıp yalanlasın.”

“Gideceğiniz hattı bilmiyor musunuz? “


“Kuyularla ilgili olarak şirketin verdiği rakam 240 bin lira ve Keşan Belediye Başkanlığının imalat planında kuruşu kuruşuna yazılı. Bu da birinci yalan ve öyle söylendiği gibi kuyular 90 bin lira değil 240 bin lira. İkinci yalanında ise kuyulara hiç para ödemediğini söyledi. İkisi 440 metre olmuş ama burada 400 metre yazıyor. Üçüncü kuyunun 200 metresinde ödenmiş. Sayın başkan ‘proje yapılırken mutlaka projede tadilat olur’ dedi ve bu olabilir yani. Bina çıkabileceğini söyledi ama arazideyiz. Ayrıca yolun dar olduğunu ve çalışma yapılamadığını söylüyor. Bunun bir etüt projesi yapılır. Araziye gidilir, oturduğunuz yerden olmaz. Ankara’daki Piramit Mimarlık’a yaptırmazsınız. O yapsa da siz yada müdürünüz sahada işin başında olur. 15 gün önce etüt saha çalışması yapılıp kotlar alınıyor, 15 gün sonra dosya hazırlanıyor. 2 ay sonra imalata başlanıldığında ‘bina çıkabilir, yol dar’ deniliyor. Siz görmediniz mi? Gideceğiniz hattı bilmiyor musunuz? Bu hat 127 metre eksilmiş. Yaylada 400 metrede geçilecek yer 2 bin metreyle geçilmiş. Nasıl 127 metre eksilmiş oluyor? Bunlar evraklarda yer alıyor.”

“Kuyunun rakamı, metresi yanlış ve neden açıldığı belli değil”

“15 Mart 2020 yılında bir meclis toplantısı yaptık. O Mecliste ben bu iş şimdi verilirse 15 Temmuz 2020’ye kadar su gelmeyeceğini söyledim. Başkan bunu daha önce Eriklide de kopyala yapıştır şeklinde yaptı. O görüntüyü verip ‘sen 15 Temmuz’da su getirtemeyeceğimizi söyledin ama biz getirdik’ dedi. Seni kim yönlendirip o videoyu oraya koyuyor?
Bu konuşmanın öncesinde biz bu suyu Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında kullanacağımızı söyledik. Bu kuyuların geçen yıl yapılmış ölçümlerinin olup olmadığını sorduk. İller Bankası kondüktörü ve şu işleri müdürümüz olmadığını söyledi. O zaman 50 milyon değildi. 15 -20 milyonlar konuşuluyordu. Biz de yüklü bir proje, parası büyük ve yapıldıktan sonra dönüşü olmayacağını söyledik. Bu yüzden ölçümlerini istediğimizi söyledik. Eylül meclisi gibi İller Bankası’ndan ölçümler geldi. 6 tane kuyunun Erikli’ye yeteceğini söylendi. Mustafa Bey üç tane kuyuyu koyduklarını belirtti. Madem yetecekti üç tane kuyuyu neden açtın? Kuyunun rakamı, metresi yanlış ve neden açıldığı belli değil.”

“Senin iktidarın memleketi uçurduysa bizim ne suçumuz var?

“Mustafa Başkan Eriklilerle yaptığı toplantıda ‘30 yıl kredi versinler ben sizden para almayım’ dedi. Önceki toplantıda da ben Erikli’den buranın parasının yarısını aldığını söylüyor. Ya bölmeyi bilmiyor yada önünde okudukları yanlış. 38 bin lira kredi kullanıldı, 50 bin lira ödendi. En son söylediği rakam 53 bin lira ama aldığım duyumlara göre de 58 milyona da liraya bitmeyecek. Erikli’den ne kadarını alacağız. Biz yaylaya hat bırakıp döşeyin demedik. Onlar hat döşeyip üstüne su verdiler. Yayla’nın ihtiyacı yokken Erikli’den önce verdiler. Siz Yayla’ya bu suyu götürmek maksatlı yaptığımız için hattı da öyle yaptınız. 6,5 daha boru kullandınız, arıtma daha büyük yaptınız, jeneratörleri bir tane fazla koydunuz. Bunların da bir maliyeti var. siz oyalamasaydınız ucuza mal edeceklerini söylüyor. Bu 6 ayda bitmesi gereken bir proje. Senin iktidarın memleketi uçurduysa bizim ne suçumuz var? Yüzde 4 olan fiyat farkı yüzde 8 olmuş.”

“Gelen ekip bu ihaleye fesat karıştırmayı bulduktan sonra ödeme yapmıyor”

“İhale şartnamesinde diyor ki ‘Depolar bitmeden para ödenmez.’ Burada diyor ki depo bitip teslim edilecek. Bu iş bittiğinde alınacak işi yaparken alamazsınız. Müteahhitler bunu sevmez çünkü iş bitecek tüm parayı harcayıp parayı sonra alacaksınız. Ama biz maç oynanırken ofsayt kuralını kaldırmışız. Burada bir iş bilmezlik var. 2 bin metre küp hacimli deponun işi teslim ettiklerinin 25.günü 118 bin lira ödemişler. Ödemeyi planlamışlar ve bir yere kadar da ödemişeler. Mustafa Helvacıoğlu şu işleri müdürünü görevden almış. Yeni gelen ekip bu ihaleye fesat karıştırmayı bulduktan sonra ödeme yapmıyor. Bu ihalenin hatalı yanlış olduğunu gösterir.
Biz diyoruz ki hat yanlış hatalı yapıyorsun. Biz bu parayı 25 meclis üyesi olarak hep beraber verdik. Mustafa Helvacıoğlu bu parayı babasının evinden getirmedi. Bu parayı verirken 60 bin Keşanlının cebinden çıkacak. İlk başladığının ikinci ayında kabul edip ekip kurduysan oraya şimdide yanlışı kabul et. Kabul etmiyorsan bu yanlışa ortaksın demektir. Kendi ekibi de benim anlattıklarıma kafa sallıyor.”

“Mustafa Helvacıoğlu şu sorulara cevap versin”

Erikli şehir içi şebeke hattında 3 bin metre abone hat bağlantıları konusu var. 5 bin aboneyi 3 bin metre ile bağlayacaksınız. Bu boruyu elinizle koysanız biter. Burada yanlış bir hesaplama var. oraya en az ortalama 20 bin metre lazım. Ama ihalede 3 bin metre var. Bu da bir iş fazlası. Başkana bunu yaptırıp yatırmayacağını soruyorum. Duyduklarıma göre bunu Keşan Belediyesi yapıp ihaleden çıkacakmış. 3 bin metre ile ancak 500 tane abone bağlarsınız. Bu okunmadan incelenmeden yapılmış bir proje. Mustafa Helvacıoğlu şu sorulara cevap versin; İhale ikinci sefer neden yapıldı? Fiyat farkları ve iş artışı hangi kalemlerde verildi? Yayla hattını kimin bilgisi dahilinde yaptı ve Yayla Hattından çıkan maliyet ne olacak? Arkasında durduğu su ve kanalizasyon müdürünü neden görevden aldınız? İki aydır çalışan personel canla başla bir sürü eksiği tamamlamaya çalışıyor.”

“Sütü bitmemiş yetimin hakkını kim savunuyor?”

“Kendi taşımızla başımıza yarıyoruz.. 11 milyonluk özelleştirme ile ilgili çarpıcı maddeler var dedik. En çarpıcısı kendi kukamızı yani kanal açma aracımızı şirkete 8 bin 100 liraya kiraladık. Şirkette 1 senedir çalışıyor. Bugün sıradan bir otomobilin aynı kirası 6 – 7 bin lira. Koca makinayı kiraladık. Peki bu kanal açma aracı Keşan Belediyesi’ne her ay ne kadar fatura kesiyor? Bunu da açıklasın. İlk ayı biliyorum 55 bin lira. 8 bin liraya kiralamışız. Makine bizim ve bir personelle çalışıyoruz. Bir günün sonunda bu makine ihalede belirtilen birim fiyat üzerinden 3 milyona yakın iş yapacak. Şimdi sütü bitmemiş yetimin hakkını kim savunuyor? Sizin su işleriniz duruyor gül gibi personeliyle. Aletleriniz, iş makinalarınız ve kukanız duruyor ama siz her gün 11 bin lira Keşan’ın cebinden veriyorsunuz. İş ve tamirat yapamıyorlar çünkü yetişmiş personel değil. Sayın Helvacıoğlu o dağıttığı su işlerini tekrar niye topladı? Su işlerindeki personeli dağıtmıştı ama 2 ay sonra yeniden topladı. Şimdi arıza oluyor şirket gidip fotoğrafını çekip makbuzunu keserek parasını alıyor. Yapamadığı kısmını Belediyesi personeli yapıyor. 15 milyon 800 bin lira maliyeti olan su işlerini personeli, aleti ve bütün iş makineleri dururken 11 milyon liraya ihale ediyorsunuz. Bu da yetmiyor 2 milyonluk da malzeme vardı. Bunun içinde bir kısım da malzemeli. Bir şeyler oluyor ve Mustafa Bey bunları yanlış yapıyor kabul etsin. Kendi personeli de farkında, herkes farkında. Keşan da farkına varsın. Öyle hamaset dolu sözlerle, video yayınlamakla beni meşhur edersin başka bir şey olmaz. Benimde böyle bir şeye ihtiyacım yok. Millet İttifakı’nı meclisine 1000 oy farkla 19 bin tane oy verildi. Biz o oyun namusunu korumak zorundayız.”

“Magazin yapıp gürültüye getirmeye çalışıyor”


Son olarak yakın zamanda Keşan’ müfettişlerin geleceğini de belirten Tümer, “15 gün sonra müfettiş bey buradalar. Kendisinden de randevu talep edeceğiz. Bunları denetleme raporunda anlattık ama cevap yok. Çünkü verebilecek cevabı yok. Zaten sayın başkan mecliste de cevap veremedi. Magazin yapıp gürültüye getirmeye çalışıyor. Çünkü savunulacak bir tarafı yok.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu