BölgeÇevreYaşam

Trakya’da bazı yerlerde şiddetli dolu etkili oldu

Edirne merkezde kuvvetli sağanak, kentin doğu kesimlerinde ise şiddetli dolu görüldü. İskender ve Habiller köyü, doludan etkilendi.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarıda bulunduğu Kırklareli’nde ise aniden başlayan dolu, yaşamı olumsuz etkiledi.

Doluya hazırlıksız yakalananlar, iş yerlerinin tenteleri ve binaların altlarına sığındı.
Şiddetli dolu nedeniyle trafikte seyir halindeki araçlar durdu, sürücüler yağışın bitmesini bekledi. Cadde ve sokaklar ise beyaza büründü.

Trafikte aksamaların yaşandığı kentte, bir süre etkili olan dolu yerini sağanağa bıraktı.
Hava sıcaklığının 17 derece ölçüldüğü kentte dolu ve sağanak nedeniyle cadde ile sokaklarda su birikintisi oluştu.
Polis ekipleri, trafiğin yoğun olduğu noktalarda önlem alarak, sürücüleri dikkatli seyretmeleri konusunda uyardı.
Tekirdağ’ın Hayrabolu ve Çerkezköy ilçelerinde de dolu etkili oldu.

Kırklareli Milletvekili Gündoğdu: “Bölge ‘Afet Bölgesi’ ilan edilmelidir

CHP Kırklareli Milletvekili, TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Kırklareli merkez ve çevresinde 14 Haziran 2024 tarihinde meydana gelen şiddetli yağış, ceviz büyüklüğündeki dolu ve rüzgârın bölgede ciddi zararlara neden olduğunu kaydetti.

Özellikle Üsküp Beldesi, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Asılbeyli, Karıncak, Arizbaba köylerinde etkili olan sağanak yağış ve dolu nedeniyle bölgede tarım alanları, ekili alanlar ve kanatlı hayvanların zarar gördüğünü belirten Gündoğdu, “Doğal afet sonucu bölgede özellikle; ayçiçeği, buğday, arpa tarlaları ve meyve ve sebze bahçeleri ciddi zararlar görmüş, üreticilerimizi perişan olmuştur.
Ayrıca dolu nedeniyle bölgede yaşayan vatandaşlarımızın evlerinin çatıları, evleri, araçlarının camları ve kaportaları ciddi şekilde hasar görmüştür.
Kırklareli’mizde doğal afete maruz kalan bölgelerde en hızlı bir şekilde hasar tespitlerinin yapılarak, zararların giderilmesi sağlanmalı ve bölge ‘Afet Bölgesi’ ilan edilmelidir.
Yaşanan doğal afet sonucu tesellimiz can kaybının olmamasıdır.”
dedi.

Gündoğdu, yağıştan zarar gören vatandaşlara, üreticilere geçmiş olsun dileklerini ileterek, konunun takipçisi olacağını vurguladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu