GündemKeşan

TPAO’nun Keşan ve İpsala’daki keşif faaliyetlerinin yıl sonuna kadar devam etmesi bekleniyor

Geçtiğimiz günlerde Kırklareli’de petrol bulunmasının ardından TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı), bölgede yaptığı doğalgaz, kaya gazı ve petrol rezervi bulmaya yönelik arama çalışmalarını genişletti.
Kırklareli / Misinli-2 kuyusundan günlük 1000 varil üretim yapılacağının açıklanmasından sonra keşif çalışmaları Keşan ve çevresine taşındı. 

Yürütülen faaliyetler kapsamında Keşan ve İpsala’nın 3B çalışma sahası içerisinde yer alan 17 köy ve 4 beldenin yanı sıra Keşan ile İpsala merkezlerinde petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına birkaç aydır devam edildiği bilgisine ulaşılırken, bu çerçevede köylerde yürütülen çalışmaların bir kısmının tamamlandığı öğrenildi.
İlgili bölgelerde çalışmalarını tamamlayan ekipler, işaretlerle belirttikleri alanlarda daha sonra sondaj işlemlerine başlayacaklar.

Sismik araştırmalar devam ediyor

Öte yandan devam eden çalışmalar, Keşan ile Yenimuhacir Beldesi arasında bulunan tepelik alanda sürüyor. Ekiplerin yaptığı çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için bazı ön çalışmaları da tamamladığı öğrenildi. Bu kapsamda, bölgede sağlıklı arama yapılabilmesi için kablolar yerleştirilirken, yer altına ses dalgaları gönderilerek bunun takibi yapılıyor. Gönderilen ses dalgalarının geri yansıması sırasında yer altındaki jeolojik yapının tespiti yapılabiliyor. Sismik araştırmalar sonucunda hidrokarbon içerebileceği değerlendirilen jeolojik yapıların tespit edilerek tahmini rezerv büyüklüklerine ilişkin ön çalışmalar bu şekilde sürüyor.

Metrelerce kablo, tarlalar arasında uzanıyor

3 boyutlu sismik yöntemlerle yapılan aramalar kapsamında Yenimuhacir Beldesi yönündeki arazilerde keşif işlemleri sürüyor. Keşan’ın en uç mahallesi olan Yeni Mahalle’nin doğusunda, eski çöplük alanı ile Yeni Muhacir Beldesi arasında kalan bölgede, tarlalar arasında uzanan metrelerce kablo dikkate alındığında, araştırma yapılan sahanın büyüklüğü de daha net görülüyor.

Keşan’da petrol ya da doğalgaz çıkar mı?

“Keşan ikinci bir Misinli olur mu?” soruları vatandaşlar arasında şimdiden konuşulmaya başlanmışken, köylerde tamamlanan ve şu anda Yenimuhacir ile Keşan arasındaki bölgede devam eden petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının sürmesi bekleniyor. Yaklaşık 6-7 ay daha devam edeceği öngörülen keşif ve değerlendirme işlemleri hakkında yetkililer tarafından bilgilendirme yapılması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu