Haberler

Toplu taşımaya, kapasite ve oturma düzeni denetimi..

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 24 Mart 2020 Salı günü, İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında, şehir içi yolcu taşımacılığında aldığı ek önlemlere yönelik uygulama yaptı.

Bakanlığın aldığı yeni kararlara göre; şehir içi minibüs, taksi, servis araçları, köy dolmuşları ve şehirler arası otobüs firmaları, ruhsatlarında belirtilen yolcu taşıma kapasite miktarının %50’si oranında yolcu alabilecek. Araç içerisinde bulunan yolcuların oturma şekli mümkün olabildiğince; yan yana olanlardan bir koltuk boş, arka sıradakiler öndekinin çaprazı , aynı sırada olanlar ise biri koridor diğeri de cam kenarı olacak şekilde, yolcuların birbiriyle temasına izin vermeyecek şekilde olacak.
Konu ile ilgili gerekli bilgilendirmelerin yapılmasının ardından, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri; taksiler, şehir içi minibüs, köy dolmuşları, şehirler arası otobüs firmaları ve taksilerde denetimler gerçekleştirdi.
Yapılan denetimlerde; araç içeresinde, araç ruhsatında belirtilen yolcu sayısının %50’sinden fazla yolcu alan aracın olup olmadığına, araç içeresinde belirtilen oturma düzeni dışında oturan vatandaşların bulunup bulunmadığına bakıldı.
Yapılan uygulamada; belirtilen düzen dışında oturan yolcu olması halinde de, araç sürücüsüne ve yolcuya konunun hassasiyeti ile toplumda ve şahsi olarak kendilerinde oluşabilecek sağlık sorunları anlatıldı. Olası durumlarda, vatandaşların oturma düzenleri değiştirildikten sonra aracın ayrılmasına izin verildi.
Yapılan denetimlerde, araç sürücülerine, bahse konu kurallara uymamaları kapsamında “Kabahatler Kanunu ve Hıfzıssıhha Kurulu”nun almış olduğu kararlar doğrultusunda idari para cezası uygulanacağı ve tedbirlere uymamakta ısrar edenlere, T.C.K. 195 ( Bulaşıcı hastalıklara karşı Tedbirlere Uymamak Suçundan ) adli işlem yapılacağının bildirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu