Haberler

Tolga Mercan: “Piyasada araç yok”

Mercan Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Mercan, otomotiv sektörü açısından 2019 yılını ve Ocak ayı itibariyle 2020 yılını değerlendirdi. Piyasada ÖTV oranlarının ve dolar kurunun dalgalanmalar yarattığını kaydeden Mercan, “Temmuz, Ağustos ve Eylül berbat geçti, Aralık’ta satmaya araç bulamadık” dedi.

2019 yılında otomotiv sektöründe yılın başlangıcı ile sonu arasında belirgin farklılıklar olduğunu dile getiren Tolga Mercan, 2019’un durağan bir şekilde başladığını belirtti. Mercan, “ÖTV indirimleri devam ettiği için satışlar fena değildi, ancak Temmuz’da satışların bir anda kesildiğini görüyoruz. Bunun sebebi de ÖTV indiriminin bitmesi. ÖTV indiriminin bitmesiyle beraber çok kötü bir Ağustos ayı yaşadık. Yüzlerden bir anda 1’e, 2’ye düştü. Böyle olunca da sektör bir anda daraldı. Edirne’de bir çok bayilik kapandı.” Diyerek bunun da ÖTV’de çok hızlı değişikliklerin yaşandığının etkisini gördüklerini söyledi. Sonrasında da kredi rakamlarının 0.99 ve altına gelmesiyle beraber yeniden bir talebin oluştuğunu da kaydeden Mercan, “Bu sefer de Ekim ve Kasım’da hızlı bir yükseliş yaşandı, tekrar eski günlerine döndü otomotiv piyasası ve bu sefer de Aralık’ta satmaya otomotiv bulamadık, çünkü yıllık kotamızı Kasım itibariyle bitirmiş olduk. Çünkü otomotiv piyasası plastik sektörüne benzemez, hammaddeyi koy, ertesi gün ürün senin elinde değildir.  Ortalama 9 bin- 10 bin parça birleştirilerek bir araba oluşturuluyor. Bu yüzden de, bugün tamam deyip erkesi gün arabayı alamazsınız. Bu bir plan ister, bu da genelde 6 aylık planlardır. Bu yüzden showroomlarda araç yok.  Araba almak istiyorum deyin araba bulamazsınız. Kimsede yok, araba yok şu anda.” Dedi. Dalgalı bir şekilde otomotiv piyasasının seyrettiğini belirten Mercan, “Önce zor bir yıla başladık, ÖTV’nin değişimi çok önemli bir etki yarattı insanlarda, Temmuz, Ağustos ve Eylül berbat geçti. Arkasından faizlerin aşağı gelmesiyle beraber satışlar yukarı çıktı. Aralık’ta da satmaya araç bulamadık” dedi.

Satışlarda doların da etkili olduğunu kaydeden Mercan, “Doların 7 TL’ye çıkmasından sonra tekrar 5.80 seviyelerine oturduğu için araç maliyetleri de baştan yukarı çıktı şimdi dengeye gelmeye başladı. Bu yüzden değişen bir fiyat grafiği var, ürünlerimizin büyük bir kısmı yurt dışından geldiği için gelen ürünlerdeki dolar kuru TL’deki artış ve azalışlarla birebir. Ne zaman dolar çıktı, araç fiyatları yukarı çıktı; ne zaman ki dolar aşağıya indi araça fiyatları da aşağıya indi.” Dedi.

Yerli otomobil TOGG ile de görüş belirten Mercan, milli bir mesele olduğu için yerli araca rekabet olarak değil kazanım olarak baktığını söyledi. Mercan, “Bence çok güzel bir çalışma, benim için rakip gibi gözüküyor ama milli mesela olduğu için rekabet olarak bakmıyorum. Kötü bir rekabet olmaz iyi bir rekabet olur. İyi ki TOGG markası var, iyi ki milli araç var. Ben bunu bir kazanım olarak görüyorum Türkiye için. Milli bir mesele olduğu için dibine kadar destekliyorum. Her ne kadar rakibi olan markayı da satsam, aramıza katılan yeni bir marka olarak görüyorum. Bundan dolayı da mutluyum. İnşallah bir an öne bu araçlar üretilir, bir an önce de bu araçları yollarda görürüz.” dedi.
Elektrikli bir aracın muhtemele satış fiyatı üzerinde konuşan Mercan, fiyat belirlemede kullanılacak pilin etkili olacağını söyledi. “Elektrikli bir araçta işin maliyet kısmı yüzde 55’i pildir. Her şey pilin fiyatıyla alakalı, eğer pilin fiyatını makul bir fiyattan alırsanız aracın fiyatı makul olur. Burada kara verici olan pildir tekniktir. İnşallah maliyeti yüksek olmayan bir pille üretirler, ve insanlara da 100-150 bin TL arasında bir fiyatla sunarlarsa ben satılabilineceğini düşünüyorum” dedi. 

Geçtiğimiz günlerde Keşan Belediye Meclisi gündemine de gelen 82 numaralı yerli aracın alımıyla ilgili konuşan Mercan, “Güzel bir şey, ben desteklerim. Biz bir araba az yada fazla satmışız önemli değil, bu milli bir mesele, Keşan’a da 82 nolu aracın alınmasını desteklerim. Gayet de güzel bir şey bence.” Dedi. Gazetecilerin mecliste alınmasına dair red kararı alındığının hatırlatılması üzerine “Orası siyaset işi” diyerek cevaplandıran Mercan, “Bana kalsa, Tolga Mercan’a sorsalar tabii ki alalım derim” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu