BölgeHaberlerİş Dünyası

TOBB Müşterek Konsey Toplantısı’na katılan Şapçı: “Ankara’dan müjdeli bir haber ile dönüyoruz!”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Müşterek Konsey Toplantısı 30 Haziran Çarşamba günü TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ev sahipliğinde, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ve Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları ve Deniz Ticaret Odalarının katılımıyla Ankara’da yapıldı.

KTSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, yapılan Müşterek Konsey Toplantısı’nda Keşan, İpsala ve Enez bölgelerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a aktardı.

Bölgemizin taleplerini Ankara’ya taşıdık”

Ankara’da yapılan TOBB Müşterek Konsey Toplantısı sonrası Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı yazılı bir açıklama yaptı.
Başkan Şapçı açıklamasında; “TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın katılımlarıyla TOBB Müşterek Konsey Toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantıda bölgemizin önemli sorunlarına çözüm bulmak başta olmak üzere Keşan, İpsala ve Enez bölgelerimizde katma değer yaratacak projelerimiz ile ilgili taleplerimizi Ankara’ya taşıdık. Keşan TSO olarak; üretim, yatırım, istihdam ve ihracat konularında bölgemize önemli ölçüde ekonomik büyüme ve gelişme kazandırma konusunda kararlıyız. Bölgemiz için Bakanlıklarımızdan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimize kadar bir çok kurumdan destek taleplerimizi yapıyoruz. Keşan, İpsala ve Enez Bölgelerimizin birçok yatırıma ev sahipliği yapacağına dair inancımız tamdır. Müşterek Konsey Toplantımızın bölgemize katkı sağlamasını temenni ediyor, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak her platformda bölgemizi en ileriye taşıyacak adımlar atmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Önümüzdeki yıl Hamzadere Barajı Sulama Projesi’nin tamamlanacağının sözünü aldık’’

“Keşan TSO olarak Ankara’dan müjdeli bir haber ile dönüyoruz.” diyen Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şapçı, sözlerinin devamında şunları söyledi:
“Hamzadere Barajı Sulama Projesi’nin tamamlanması hususunda 3 oda ve borsa adına taleplerimizi Sayın Bakanımıza ileterek, bu projemizin; Keşan, İpsala ve Enez’de yaratacağı katma değerin bölgemiz açısından önemini anlattık.
Hazine ve Maliye Bakanımızdan Hamzadere Barajı Sulama Projemizin önümüzdeki yıl tamamlanacağının sözünü aldık. Hamzadere’nin bölgemizde birçok yatırıma ev sahipliği yapacağına dair inancımız tam. Bölgemizin gelişmesine en güzel proje ve çalışmalar ile destek olacağız.
Ayrıca bölgemizin verimli ovalarını ve lojistik avantajlarını taçlandıracak, bölgemizdeki tüm sektörlere katkı sağlayacak, bölgesel ticaretimizi ulusal ve uluslararası düzeye taşıyacak Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projemiz için de çalışmaya devam ediyoruz. Keşan Gıda İhtisas OSB’nin en yüksek teşvik seviyesiyle 2022 Yatırım Bütçesine dahil edilmesi konusunu Sayın Bakanımızdan rica ettik. Keşan TSO olarak Keşan ve İpsala Borsalarımız ile işbirliği içerisinde bölgemizin talep ve ihtiyaçlarına çözüm bulmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.”

“Kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi önemli”

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlandırmak, ticari hayatı koruyabilmek amacıyla pandemi döneminde atılan önemli adımlardan biri olan kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 tarihi itibariyle sona erdi.
Şapçı, açıklamasında Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a iş dünyasının beklentilerini de ilettiğini söyledi.
Dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle ilgili her alan gibi iş dünyasının da önemli ve zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Başkan Şapçı;
“Sağlık Bakanlığımız tarafından açıklanan pozitif vaka sayıları umut verici olsa da neredeyse bir yılı aşkın süredir  iş yerlerimizi pandemi koşulları çerçevesinde yeni bir yönetim modeliyle yönettik. Bu süreçte istihdamı korumak adına atılan en önemli adımlardan biri kısa çalışma ödeneği oldu. Kısa çalışma ödeneği ile işletme sahipleri ve çalışanlar bir nebzede olsa nefes aldı. Normalleşme süreci ile birlikte 30 Haziran 2021 tarihiyle Kısa Çalışma Ödeneği son buldu. Yerel işletmelerimizin aldığı yaraları sarmak adına Kısa Çalışma Ödeneğinin devam ettirilmesi taleplerimizi Sayın Bakanımıza ilettik. Bu süreçte Keşan TSO olarak işverenler ile işçiler arasında adeta can simidi görevi gören kısa çalışma ödeneğinin en az yıl sonuna kadar devam ettirilmesini önemsiyoruz.”

“Vergi, SGK ve benzeri resmi ödemeler ertelenmeli”

Şapçı sözlerinin devamında, “Kısa çalışma ödeneğinin devamı, talebimizle birlikte yerel işletmelerimizin finansmana erişiminin kolaylaştırılması, vergi, SGK, ve benzeri resmi ödemelerde indirim uygulanmasını ve bu ödemelerin yıl sonuna kadar ertelenmesini Sayın Bakanımızdan talep ettik. İşletmelerimizin ticari faaliyetlerine devam edebilmeleri ve bu işletmelerde çalışanların işlerine devam edebilmeleri için doğrudan etkili olan bu destekler ticari hayatın devamı için mutlaka göz önüne alınmalı.” dedi.

“Nefes kredisi desteğindeki %25 Ciro Kaybı Şartının Kaldırılması”

Açıklamasında son olarak “Nefes Kredisi %25 ciro kaybı” konusuna değinen Şapçı, 15 gün önce çalışma heyeti ile birlikte Ankara ziyareti gerçekleştirdiklerini hatırlatarak şunları dile getirdi:
“Birlik Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ettik. Ziyaretimizde 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle 10 bankanın katılımlarıyla KOBİ’lerimize sağlanan Nefes Kredisi Desteğiyle ilgili TOBB Başkanımızla görüştük. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda Nefes Kredisinde uygulanan 2020 yılı cirosu, 2019 yılı cirosuna göre %25 oranında düşük olan işletmelerin faydalanması koşulunun kaldırılmasını talep ettik. Pandemi süresince üyelerimizin ciro kaybı yaşadığının aşikar bir durum olduğunu söyledik. Akabinde TOBB Başkanımızın girişimleriyle Nefes Kredisi’nde uygulanan %25’lik ciro kaybı koşulu kaldırıldı. Kovid-19 Salgını nedeniyle zaten mağduriyet yaşayan üyelerimize ciro kaybı şartının kaldırılmasıyla bir nebze de olsa destek olmaktan odam ve şahsım adına mutluluk duyuyor, TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu