Siyaset

TMO’nun çeltikte fiyat revizyonunu değerlendiren Gaytancıoğlu: Sözde güncelleme yaparak çiftçi ile dalga geçiliyor

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım ile Toprak Mahsülleri Ofisi’nin pirinç fiyatlarını güncellemesi üzerinden çiftçiye müjde veren hükumeti eleştirdi.

“Sözde güncelleme yaparak çiftçi ile dalga geçiliyor.” diyen Gaytancıoğlu, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba‘nın sosyal medya hesabında TMO’nun çeltikte fiyat revizyonunu “Müjdemiz var Edirnem!” paylaşımı ile duyurmasına da gönderme yaparak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Öğrendik ki TMO fiyatları güncellemiş;
3.500 TL’den 3.500 TL’ye yükseltmiş!”

“Bundan yaklaşık 7 ay önce bölgemizde çeltik hasadı başladığında tarlaların %70 – 80’inde ekilen Luna çeşidi çeltik 4500 TL’den, Cameo ise 6500 TL’den piyasada alınıp satılıyordu. Bu durum yaklaşık 1 ay sürdü. AK Parti’nin sorumsuzca uyguladığı ithalat politikasından sonra her yıl 100 – 150 bin ton olan pirinç ithalatı 500 bin tonlara çıktı ve Luna 3200 – 3500 TL’lere geriledi. 200 bin ton pirinç stokta halen bekliyor. Çiftçinin bir zamanlar karagün dostu olan TMO bu duruma sürekli seyirci kaldı. Ancak öğrendik ki TMO fiyatları güncellemiş. 3.500 TL’den 3.500 TL’ye yükseltmiş. Evet bilerek yazdım, yani aslında arttırıyor gibi yapıp, arttırmamış. O nedenle bir müjde yok. Müjde ne zaman gelecek biliyor musunuz? AK Parti bu ülkenin gündeminden düşünce göreceksiniz köylü nasıl yeniden efendi olacak. Türkiye üretecek, çiftçi kazanacak, ithalat yapılmayacak.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu