Genel

TMO LİDAŞ’ı ziyaret eden İl Genel Meclisi üyeleri çiftçilerle sezonu değerlendirdi

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Edirne İl Genel Meclisi üyeleri Halil Bayazıt ve İsmail Keleş’le birlikte, TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ortaklığında kurulan LİDAŞ (Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş.) Keşan Şubesi’ni ziyaret etti.

KılınçBayazıt ve Keleş, LİDAŞ Şube Müdürü Tarık Dinç’ten çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Yaklaşık 1 ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından sert ekmeklik buğday için 6,050 TL/ton, arpa için de 5,500 TL/ton fiyat açıklandığını ve artı 1000 TL prim desteği verildiğini hatırlatan Gürcan Kılınç, şu açıklamada bulundu: “Bizler de İl Genel Meclisi üyelerimizle bugün lisanslı depoculuğumuzu ziyaret ederek müdürümüzden işleyiş hakkında bilgi aldık ve oradaki çiftçilerimizle hasbıhal ettik. Çiftçilerimiz verilen fiyatlardan ve desteklerden memnun bu sene Rabbimin rahmeti de çok şükür yerinde alınan mahsul şükür edilebilecek seviyede. Lisanslı depoculuğumuzda hem stok hem de satış yapılabiliyor. Ürünü satmak isteyen çiftçimize TMO görevlilerimiz tarafından ürününüzü satacak mısınız depoya mı koyacaksınız diye soruluyor. Satış elektronik ürün satış platformu elüs tarafından yapılıyor.

Şeffaf bir şekilde alanın ve satanın kim olduğu fiyatın cinsine göre sınıflandırıldığı bir ortam. Çiftçimizin mağduriyetinin sıfırın altında olduğu bir ortamda gerçekleşiyor.

Stok yapmak isteyen çiftçimize de bir ton bir aylık süre içerisinde 18 TL artı KDV olarak fiyatlandırılıyor. Devletimiz bunda da desteğini esirgememekte ve hükümetimiz bu konuda da çiftçimizin yanında durmaktadır. Ton başına depo desteği 6 ay süreyle ton başına 6 TL olarak veriliyor.

Ayrıca AK Parti hükümetimiz tarafından, 30 ton üzerinden ton başına 25 TL olarak 750 TL nakliye desteği de çiftçimize verilen desteklerden birisidir.

Hububat ürünlerimiz lisanslı depolarımız da sınıflarına göre depolanıyor. Yedi cins buğday ürünü lisanslı depolarımız da alınmaktadır. Sınıflarına göre depoların aktarımı yapılıyor. Depolarda stok yapılan çiftçimizin ürünü eğer satmak istemiyor ve nakite ihtiyacı da varsa Ziraat Bankası’ndan sıfır faiz oranıyla dokuz ay kredi kullanabilmektedir. Bu da hükümetimizin çiftçimize verdiği desteği değeri ortaya koymaktadır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu