EkonomiSon DakikaSON DAKİKA

TL’nin sert düşüşü ile birlikte döviz ve altındaki yükseliş sürüyor!

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz kararlılığına ilişkin açıklamaları sonrasında Türk Lirası döviz ve altın piyasası karşısında çakıldı. Yeni zirvelerin görüldüğü paritelerde haberin yazıldığı sırada euro 13.97, dolar 12.40 lirayı gördü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yineledi. Erdoğan düşük faizlere ilişkin, “Bu politika ile biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz” derken, süreci “ekonomik kurtuluş savaşı” olarak tanımladı.

Erdoğan faizlerin düşük tutulmasını memnuniyet verici olarak niteleyerek, TL’deki değer kaybı nedeniyle meydana gelen fiyat artışlarının yatırımları doğrudan etkilemeyeceğini ifade etti.

Sabah saatlerinde dolar/TL kurunun 12,40 seviyesi ile tarihi zirvesini görmesi, altın fiyatlarında da yeni rekorları getirdi. Gram altın 713 seviyesine çıkarak tarihi rekorunu yineledi.

Kapalıçarşı’da çeyrek altın 1134 TL alış ve 1165 TL satış rakamı ile işleme devam ediyor. Cumhuriyet altını ise 4 bin 466 TL alış ve 4 bin 585 TL satış rakamıyla yüksek seviyelerden işlem görüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu