BölgeÇevreHaberlerKeşanYaşam

Temiz Keşan Derneği Başkanı Öztürk: “Sayın Başkanın bu tutumunu tarih hiçbir zaman unutmayacak”

Keşan’ın su sorunu ile ilgili Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun önlem konusunda hiçbir şey yapmadığını iddia eden Temiz Keşan Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ekin Öztürk, Helvacıoğlu’nun FSRU Liman Projesi’nde de milletini yalnız bırakarak partizanca bir tutum sergilediğini öne sürdü.

Temiz Keşan Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ekin Öztürk, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun Keşan’ın su sorunu, Saros Körfezi Sazlıdere FSRU Limanı ve Keşan Kent Konseyi’ne yönelik tutumlarıyla alakalı sert açıklamalarda bulundu.

“Temiz Keşan Derneği olarak bölgemizde yaşanan gelişmeler neticesinde halkımızı doğru, tarafsız bir şekilde bilgilendirmek ve yetkilileri uyarmak için bu basın açıklamasını yapmak durumunda kaldık.” diyen Öztürk, yaşanan kuraklık nedeniyle bölgenin ciddi şekilde su sıkıntılarıyla karşı karşıya kaldığını ancak Helvacıoğlu’nun, her platformda bu sorunun önemine dikkat çekmeye çalışmasına rağmen önlem olarak hiçbir şey yapmadığını iddia etti.
Açıklamalarının yer aldığı bir video da yayınlayan Ekin Öztürk, şunları söyledi:

“Buradan kendisine bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; belediye başkanlığı sızlanma makamı değil, halkın dertlerine çözüm bulma makamıdır. Bu yönüyle belediye başkanının yapmış olduğu uygulamalar bize kendisinin samimiyetini sorgulatmaktadır. Ayrıca her hafta pazaryerinin, ana arterlerin yıkanması ve çiçeklerin kontrolsüz bir şekilde sulanması vatandaşlarımızın ve bizlerin vicdanını sızlatmaktadır. Su sorununun çözümünün kameralar karşısında demeç vermek olmadığı gibi bu sürecin kontrol altına alınmamasının etkilerinin nelere yol açabileceğini sayın başkana hatırlatmak istiyoruz.
Seçim öncesi her platformda iş dünyasından gelen girişimci iş insanı olduğunu söyleyerek; hükûmeti ve devleti arkasına alacağını, belediye bütçesi ile yapılamayan projeleri hükûmet programına aldıracağını, böylelikle de iktidar belediyesi olarak Keşan’ı hak ettiği yere taşıyacağını, buna hiçbir engelin mani olmasına izin vermeyeceğini ve gerekirse bu yatırımları almak için bakanlıkların kapısında 2.80 yatacağını söyleyen Helvacıoğlu Ankara’da beklediği karşılığı alamamış olmalı ki, Keşan halkının su ihtiyacının kalıcı olarak çözülmesi için içme – kullanma suyu ishale hattı projesini hazırlatarak yatırım programına aldıramamıştır. Oysa Hemen yanı başımızda olan Malkara Belediyesi, Çokal barajından içme – kullanma suyu ishale hattı projesini Büyükşehir Belediye Meclisi onayından geçirmiş ve Malkara halkının önemli bir sorununu da ortadan kaldırmıştır. İktidar belediyesi olarak her türlü nimetten faydalanacağı iddia edilen Keşan Belediyesi ise beceriksiz bir yönetimin elinde tüm imkan ve olanaklardan mahrum bırakılmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Proje diye sunduğu her çalışmanın altı boş”

Deprem kuşağında yer alan bir şehri yeraltı sularına mahkum etmenin bilinçsiz bir yönetim şekli olduğunu savunan Öztürk: “Unutmamalıyız ki, olası bir deprem tüm yer altı sularının yerini değiştirerek bölgeyi en çok ihtiyaç duyacağı zamanda susuzlukla karşı karşıya bırakacaktır. Sayın başkanın ve temsil ettiği siyasi anlayışın geldiği günden bu yana, doğa ve çevre katliamcısı bir yönetici tutumuyla canlı yaşamına, bölgeye ve insanlığa verdiği zarar günden güne telafisi mümkün olmayan yaralar açmaktadır. Başkan, ben yaptım oldu mantığının ülkeye verdiği zararın boyutunu anlayamamış olacak ki, Keşan ve Keşan’da yaşayan binlerce insanın hayatını etkileyecek çalışmaları hesapsız yapmaya devam etmektedir. Proje diye millete sunduğu her çalışma altı boş ve yapmış olmak için yapılan işlerden öteye gidememektedir.” dedi.

“Sayın Başkanın bu tutumunu tarih hiçbir zaman unutmayacak”

Sazlidere’de yapılan FSRU Liman Projesinde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun partizan bir tutum sergileyerek vatandaşı yalnız bıraktığını ifade eden Ekin Öztürk, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“Ne yazık ki; vatandaşlarımızın tüm mücadelesine rağmen Sazlıdere’de yapılan FSRU Liman Projesi’nde, milletini yalnız bırakarak partizanca bir tutum sergilemiş, vatandaşının karşısında yer almıştır. Sayın Başkanın bu tutumunu tarih hiçbir zaman unutmayacak, unutturmayacaktır. Milli menfaatlerden uzak olan ve ülkemize tahayyül edilemeyecek zararlar veren bir projenin yanında yer almak, geleceğimize ve evlatlarımıza karşı yapılmış bir vicdansızlık, hayasızlıktır. Bu tutum belediye başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu’nu herkesin başkanı olmaktan çıkarmış militan bir partili yapmıştır. Buradan bir kez daha söylemek istiyorum ki; son 10 ayı kalan sayın belediye başkanı bu son günlerini en azından eli vicdanında işler yaparak geçirmelidir.”

“Kent Konseyi’ni yok sayan bu anlayış bilmelidir ki; bu tutum temsilcisi olduğu vatandaşları yok saymaktadır”

Aynı zamanda Keşan Kent Konseyi yönetim kurulu üyesi de olan Öztürk, kent konseyinin son açıklaması üzerinden Helvacıoğlu‘nu hedef alarak şunları söyledi:
“Keşan Kent Konseyi’nin bir bileşeni ve yönetim kurulu üyesi olarak; sayın Belediye Başkanının Keşan Kent Konseyi’ne karşı olan tutumunu şiddetle kınıyor ve vekili olduğu makama yakıştırmadığımı söylemek istiyorum. Sizlerin de bildiği üzere Kent Konseyleri, vatandaşların belediye yönetimine ve kentleşme sürecine katılımlarının en etkili yollarından biridir. Bu süreci etkileyecek, yaralayacak olan her tutum ve davranış bu ülke ve insanlarına zarar vermekten öteye gitmeyecektir. Bugün Kent Konseyi’ni yok sayan bu anlayış bilmelidir ki; bu tutum bizleri değil, temsilcisi olduğu vatandaşları yok saymaktadır. Ve yine vatandaşların toplumsal hareket etme ihtiyacının bir yansıması olan Kent Konseyine olan bu tutum ve davranışlar değişmediği her gün, vatandaşların vicdanı yaralanmaya devam edecektir. Sayın Belediye Başkanına Kent Konseyini susturarak, çalıştırmayarak, etkisizleştirerek bir yere varamayacağını buradan hatırlatmak ve kendisini uyarmak istiyoruz. Bu yöntem doğru değildir, haklı değildir, meşru değildir ve kanuni değildir. Unutulmamalıdır ki; kanun ve meşruiyet dışına çıkanlar kanun önünde hesap vermek durumunda kalarak halkın gönlünden silinebilir. Yani sözde “gönül belediyeciliği” yapacağız derken bir bakmışsınız ki gönülsüzlük girdabına kapılıp, silinip gitmişsiniz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu