Haberler

Tekirdağ’da “Küçük Karadeniz”

Tekirdağ’da “Küçük Karadeniz” olarak bilinen Karadeniz Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, kurdukları organik pazarda hem kültürlerini tanıtıyor hem de ev bütçesine katkıda bulunuyor.

Trabzon, Ordu, Rize, Samsun ve Giresun’dan Tekirdağ’a göç eden ailelerin yaşam alanı oluşturduğu yerleşim, bir süre sonra mahalle statüsü kazandı. Büyük bölümü Karadeniz Bölgesi’nden gelenlerin yaşadığı yerleşime, belediye meclisince Karadeniz Mahallesi adı verildi.

Evlerini taşıdıkları ve yeni bir yaşama adım attıkları kentte, kültürlerinden ödün vermeyen Karadenizli aileler, hem şivelerini hem dinledikleri müzikleri hem de mutfak kültürlerini hiç değiştirmedi.

Misafirliğe gelen Tekirdağlılara ikram ettikleri ürünleri tam not alan mahalle sakinleri, maharetli ellerinden çıkan ürünlere gelen övgüler sonrası “Kadın Eli Organik Pazarı”nı kurdu.

Burada el emeği, alın teri ürünlerini tezgaha çıkaran Karadeniz’in çalışkan kadınları, hem mutfak kültürünü tanıtıyor hem de ev bütçesine katkı sağlıyor.

Mahallede yaşayan yaklaşık 40 kadının tezgah açtığı pazarda, kadınlar evlerinde yaptıkları Karadeniz yöresine özgü ürünlerle yaptıkları organik ürünleri satışa sunuyor.

Kaynak: AA Mesut Karaduman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu