ÇevreGenel

Tekirdağ ve Çanakkale’de kıyılardan temizlenen müsilaj lodosun etkisi ile geri geldi

Marmara Denizi’ni etkisi altına alan müsilaj yolculuğuna devam ettiği güney rotasında Çanakkale ve Tekirdağ’da kabus yaratmaya devam ediyor. Çanakkale’de Kordon Boyu’nu saran müsilaj, kısa bir süre önce temizlendiği için sevinilen Tekirdağ’a rüzgar etkisiyle geri geldi.

Çanakkale Boğazı’nda görülen müsilaj (deniz salyası), kent merkezinde Kordon Boyu’nda yoğunlaştı. Rüzgarla yön değiştiren müsilaj, öğleden sonra Kordon Boyu kıyılarında artış gösterdi. Sahil bölgesindeki teknelerin çevrelerini saran deniz salyası, kordonun kuytu bölgelerini de tamamen kapladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı temizlik seferberliği kapsamında ekiplerin çalışmaları sürüyor.

Tekirdağ ise, Marmara Denizi’nde etkili olan lodos nedeniyle balıkçı barınağı müsilaj ile (deniz salyası) kaplandı. Müsilaj kaynaklı tabaka Süleymanpaşa Balıkçı Barınağının olduğu bölgede yoğun olarak toplandı. Uzun süredir kıyıda görülmeyen müsilaj rüzgarın etkisiyle bir anda kıyıya birikti.
Marmara Denizi’nde etkili olan müsilajla mücadele kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “Marmara Denizi Eylem Planı” kapsamında Tekirdağ’da da başlatılan temizleme çalışmaları sürüyor.

Çalışmalar kapsamında Tekirdağ’da bugüne kadar 139 metreküp müsilaj toplandığı öğrenildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu