ÇevreSon DakikaSON DAKİKA

Taş ocağından ilk patlama sesi duyuldu!

Yeni Mahalle’de 20 yılın ardından tekrar açılan ve Aralık ayından bu zamana kadar faaliyetlerine devam eden mahkemelik taş ocağında patlatma yapıldığı iddia edildi. ‘ÇED gerekli değildir’ kararı ile çalışmalarına devam eden ve patlatma yapılmayacağı taahhüt edilen; ancak dün ilk kez patlama meydana gelen taş ocağında tepkilerini gösteren çevreci ve vatandaşlar faaliyetlerin durdurulmasını istedi.

Yeni Mahalle, Radyolink yolu mevkiinde bulunan tartışmalı taş ocağında patlatma yapıldığı iddiası üzerine Keşan Konseyi ve Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu üyeleri ve mahalleli dün taş ocağında bir araya geldi. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun da katıldığı toplantıda konu hakkında tepkiler dile getirildi.

“Proje tanıtım dosyasında ‘patlatma yok’ deniyor”

Konu hakkında ilk olarak açıklama yapan Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, taş ocağındaki mahkemeye kadar giden süreci değerlendirerek, “Buradan taşı 21 Aralık’ta kaçak olarak almaya başladılar. İtiraz edildi ve dilekçelerle durduruldu daha sonra karşımıza proje tanıtım dosyası çıktı ve yeniden başladılar. Bu proje tanıtım dosyasında açıkça hiçbir şekilde patlatma yapılmayacak diyor. 3 gün önce delici makina geldi, o zaman da basın açıklaması yaparak konuya dikkat çektik.” derken, sözlerinin devamında ise Keşan’da ziyaretlerde bulunan Edirne Valisi Ekrem Canalp’e çağrıda bulunarak “Yetkilerini kullanmasını istiyoruz” dedi ve şöyle konuştu: “Bir devlet kuruluşu olan BOTAŞ, devlete proje hazırlıyor ve ‘araç sayısı ile sesi asgaride tutacağım ve patlatma yapmayacağım’ diyor. Bu taahhütte uyulmadığı takdirde, çevre kanununa göre faaliyetin durdurulması gerekiyor; ama ne yazık ki bugün burada saat 16.05’te patlatma yapıldı. Evlerde yaşayanlar panikledi, polis tutanak tutmuş. Eminiz ki o da ‘Kontrollü patlatıldı, çevreye zarar vermedi’ şeklindedir. İyi de proje dosyasına olan aykırılığı ne yapacağız? Biz adalete güvenmek istiyoruz ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.”

“Başkanın BOTAŞ ile görüşmesine gerek yoktu!”

Karagöz, konuşmasına Keşan Belediyesi tarafından verilen olumlu görüşe ve Keşan Belediye Başknı Mustafa Helvacıoğlu’nun söylemlerine göndermede bulunarak, “Başkan, taş alma işinin Mayıs sonu Haziran başı gibi biteceğini söyledi. Mecliste ise bayrama kadar biteceğini ve bunun için BOTAŞ’la görüştüğünü söyledi. Halbuki BOTAŞ’la görüşmesine gerek yoktu, yetki kendisindeydi. 2 Mart günü kurum görüşü sorulduğunda cevap vermek için 1 ay süresi vardı, aynı gün ‘sakınca yoktur’ cevabını vermemiş olsaydı bugün bunlar olmayacaktı. Bir de ‘çevre duyarlılığından’ söz ediyor. Saros Sahilinin önce MUÇEV sonra da EÇEV tarafından kiralanmasına, FRSU limanına karşı duruş ve buradaki patlatmalı taş ocağına karşı da ‘sakınca yoktur’ görüşü belirttikten sonra o kişinin çevreye duyarlı olduğunu anlamak çok da mümkün değil” dedi.

“Adalet herkese lazım”

Sonrasında Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu söz aldı. Türkiye’de hukukun durduğunu belirterek sözlerine başlayan Gaytancıoğlu, “Adalet herkese lazımdır. Kimlere lazım olacağını da göreceksiniz” diyerek, şöyle devam etti: “Doğalgaz limanında hukuk işlemiş olsaydı biz de burada toplantı yapmıyor olacaktık. Bugün bu hukuksuzluklara izin verenler yarın yargı karşısında kendilerini nasıl savunacaklar? Halkımız burada hukuksuzluk için mücadele ediyor. 150 metrede evler var, insanlar sıkıntıya düşüyor. Biz çevrenin katledilmeden tarım ve sanayinin olabileceğini herkesin bilmesini istiyoruz. Biz kararlıyız.”

Ses ve duman

Sonrasında görgü tanığı Muharrem Alan söz aldı. Yürüyüş amacıyla geçtiği Radyolink yolu üzerinde saat 16.00 sıralarında şantiye önünde patlama sesini duyduğunu ifade eden Alan, “Önce duman gördüm sonra da derin bir ses duydum. Sonra arkadaşım arabasıyla geçti, yukarıda o da aynı sesi duyduğunu söyledi. Sonrasında bir kaç tane 06 plakalı araç şantiyeye telaşla geldi. Sonra da polis gelerek tutanak tuttu.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu