BölgeÇevreGündemKeşan

Su konusundaki iddialarına isimler ekleyen Ekin Öztürk, Erikli’yi de sordu

Geçtiğimiz haftalarda Keşan’ın içme suyuyla ilgili açıklamalarda bulunan Temiz Keşan Derneği Başkanı Ekin Öztürk, konuyla ilgili iddialarında yer alan isimlerin kimler olduğunu açıkladı.

Temiz Keşan Derneği Başkanı Ekin Öztürk, geçtiğimiz haftalarda yaptığı basın açıklamasında Keşan Belediyesi Ak Parti Meclis üyelerinden birinin Koru Dağında oturduğu siteye Keşan’ın içme suyunun tanker ve itfaiye araçlarıyla taşındığı iddia ederek Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na sorduğu soruların cevaplanmaması halinde kendisinin ismi açıklayacağını duyurmuştu.

Öztürk, açıklamasına başlamadan önce Temiz Keşan Derneği hakkında kısaca bilgilendirmelerde bulundu.

2016 yılında kurulan derneğin kurucu başkanının iş insanı Tolga Mercan olduğunu, kurulduğu günlerde Keşan’a doğalgaz getirilmesinde derneğin önemli rol aldığını hatırlatan Ekin Öztürk, bölgedeki STK’lar arasında en fazla üyeye sahip bir derneğin sadece çevreci bir STK değil, toplumsal pek çok konuya da sahip çıkan ve çıkacak olan bir dernek olarak varlığını sürdüreceğini ifade etti.

Önceki haftalarda düzenlediği basın toplantısında Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve bazı yöneticilere sorular sorduğunu hatırlatarak sözlerine devam eden Öztürk, bunla ilgili hiçbir cevap alınamadığını ve konunun basitleştirilip geçiştirilmeye çalışıldığını belirtti.

“Basın açıklamasından birkaç saat önce Mustafa Helvacıoğlu beni aradı”

28 Temmuz 2023 Cuma günü yaptığı basın açıklamasından birkaç saat önce kendisinin Mustafa Helvacıoğlu tarafından Whatsapp uygulaması üzerinden aradığını dile getiren Ekin Öztürk, aramaya cevap vermediği için Helvacıoğlu’nun sonradan normalden arayarak 9 dakikaya yakın konuştuklarını vurguladı.

Mustafa Helvacıoğlu ile telefonda gerçekleşen konuşmaya değinen Öztürk: “Keşan Belediye Başkanı ile Keşan’daki bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi arasında geçen bir konuşma olduğu için bunu sizlerle paylaşmakta sorun görmüyorum. Başkan beni aradığında ‘Ben seni takdir ediyorum. Güzel işler yapıyorsun ve vatandaşa hizmet etmek istiyorsun. Seni anlıyorum heyecanlısın ama yapacağın açıklamanın sonuçlarını düşündün mü? Bunla alakalı arkadaşlarınla tartıştın mı? Bir zarar görüp görmeyeceğini düşündün mü?’ dedi. Bu başkanın üslubudur. Kendisiyle ilgili eleştirel bir şey olduğunda saatin kaç olduğuna bakmaksızın bu eleştiriyi getiren vatandaşı arar ve üstü kapalı tehdit ederek aba altında sopa gösterir.” diye konuştu.

“Keşanlı vatandaşların huzuruna çık ve sözünü tut”

Telefon konuşmasında Helvacıoğlu’na konuyla ilgili haberinin olup olmadığı konusunda soru sorduğu ifade eden Ekin Öztürk, şunları kaydetti: “Ben kendisine ‘Bundan haberinizin olduğunu düşünmüyorum. Haberiniz olsa buna müdahale edip, göz yummazsınız. Çünkü buna hiçbir insanın vicdanı el vermez’ dedim. Buna cevap olarak da kendisinin bu konuda haberinin olmadığını belirterek ‘Ekran karşısında seni bekliyorum. Sen bana yeter ki isim ver, bak ben nasıl onun kafasını kopartıyorum. Bunu yapacağımı biliyorsun’ şeklinde konuştu. Şimdi ben Keşanlı vatandaşlarımızın huzurunda Başkan Mustafa Helvacıoğlu’nu huzurunda bana telefonda büyük büyük ettiği sözleri tutması için davet ediyorum. Keşanlı vatandaşların huzuruna çık ve sözünü tut.”

Bu konuyla ilgili hiçbir siyasi partinin açıklama yapmadığına dikkat çeken Öztürk, bu olayın siyaset üstü bir durum olduğunun altını çizdi.  

“Ben bir tane meclis üyesi demiştim ama başkaları da var”

Her gün tonlarca Keşan’ın içme suyunun taşındığı iddia edilen sitede birden fazla AK Partili ismin oturduğunu öne sürerek bunların kimler olduğunu tek tek açıklayan Ekin Öztürk: “Ben bir tane meclis üyesi demiştim ama aslında başkaları da vardı. Zor durumda bırakmayalım, bazı açıklamaları başkanımız yapsın ve onları da kendisi söyleyip Keşanlı vatandaşların vicdanına su serpsin diye bekledim ama olmadı. O sitede Keşan Belediyesi Ak Parti Meclis üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, AK Parti meclis üyesi Şafak Uslu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve AK Parti kontenjan adayı Yalçın Şen oturuyor. Şimdi sitenin neden ayrıcalıklı olduğunu sanıyorum anladınız. Biz bu açıklamayı yaptıktan sonra bir daha su götürülmedi. Keşan Belediye Başkanlığı makamına daha fazla zarar vermemek adına daha fazla belge açıklamayacağız. Çünkü bizim niyetimiz işin doğru yapılmasıydı. Yanlış vardı ve biz bunu dile getirdik. Şimdi ben tekrar sormak istiyorum. Oraya her gün veya iki günde bir giden suyun bedeli belediyeye ödenmiş midir? Ödendiyse dekontlarını lütfen vatandaşla paylaşıp vicdanlara su serpin.” dedi.

Acı su çeşmesi olarak belirlenen suyun bir işletme tarafından kendi imkanlarında taşınma konusuna da değinen Öztürk, oradaki suyun taşınma işleminin Şapçı Akaryakıt tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.

“Niye önceden bu önemleri alıp ihaleyi gerçekleştirmediniz?”

Kumdere açılması planlanan ilave kuyularla ilgili yapılan ihaleye de değinen Ekin Öztürk: “12 veya 15 firmanın davet edildiği ihaleye 3 tanesi katılıp, bir firma ihaleyi kazandı. Bu günlerin geleceğini bilip söylemenize rağmen niye önceden bu önemleri alıp ihaleyi gerçekleştirmediniz? 45 günlük suyumuz kadı deyip ihaleyi alan firmayı da 120 günde sonuçlandırması için baskılıyorsunuz. İhaleleri takip edip giren birisi olarak söyleyebilirim ki o işin 120 günden önce bitmesi çok mümkün görünmüyor. Diyelim iş 120 günde bitti ama bizim 45 günlük suyumuz kaldı ve geri kalan 75 günlük su ihtiyacımızı ne yapacağız? Bununla ilgili nasıl bir çözüm öneriniz var? 75 gün bir yerden su mu çıkacakta bizim haberimiz yok? Burada açılacak kuyuların arıtması nasıl olacak? Bunların maliyeti Keşan halkına nasıl yansıyacak? Oradaki elektrik sarfiyatının Keşan halkına maliyeti ne olacak? Keşan halkı için bunlarında açıklanmasını talep ediyorum. Geleceğimiz için bunları söylemeyin.” ifadelerine yer verdi.

“Bodrum olacak olan Erikli,  Somali oldu”

Son olarak Erikli Sahiliyle ilgili açıklamalarda bulunan Öztürk, şunları kaydetti: “Başkanın dediğine göre Erikli sözde Bodrum olacaktı. Erikli’ye elektrikli faytonlar gelip, dalış cazibe merkezi olacaktı. Keşmekeşliği son bulup Bodrum olacak olan Erikli,  Somali oldu. Erikli’nin o yağmurlar sonrasındaki halini gördük. Başkanın döneminden önce Erikli’ye hiç bu kadar yağmur yağmadı mı? Niye insanlara bunu yaşatıyoruz biz? Bu burada tatil yapan insanların günahı ne? Siz oradaki kooperatifi kapatıp burayı kendi bünyenize aldığınızda insanlara bunu reva yapacağınızı söyleseydiniz kimse buna müsaade etmezdi. Bu durum altyapısızlıktan ve yolların kötülüğünden oluyor. Vatandaşın evinin önü toz içinde. Belediyemiz vatandaşlar için değil, belediye yöneticilerine ve başkan için çalışıyor. Selden hemen sonra asfalt atılan ve belediye başkanının evinin olduğu yol ana cadde veya ana arter değil, bildiğimiz ara sokak.  Balıkçıların olduğu tarafa giden ana yol arabayla geçemeyecek derecede kötü halde ama oraya çıkan ara yol ne hikmetse çok güzel yapılmış. Çünkü burası belediye başkanının evinin önü. Bunun yanı sıra belediye başkan yardımcısı Yakup Balcı’nın da fırınının önü de yapılmış.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu