EkonomiKeşanSektörelTürkiyeYaşam

Son zamları değerlendiren Mustafa Çakır: “Ocakların sönmemesi için durdurun artık!”

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, akaryakıt ve elektriğe gelen zamların ardından tütün mamulleri ve alkole gelen zamları değerlendirerek, “Esnafın sermayesi eriyor, tüketici alışveriş yapamıyor, piyasadaki uçurum git gide artıyor. Kepenklerin kapanmaması, ocakların sönmemesi için zamları durdurun artık!” dedi.

“Son zamlarla enflasyonu düşürmek mümkün değil”

TÜİK’in 3 Temmuz’da açıkladığı haziran ayı enflasyon verilerine işaret eden Çakır, şunları dile getirdi:
“Alkollü içki, akaryakıt ve tütün mamullerinde ÖTV üretici enflasyonu oranında otomatik olarak güncellenmiştir. Son yapılan zamlarla enflasyonu düşürmek mümkün değil. Yaz mevsiminin hareketliliği, pazarcının tezgâhındaki ürünlerinin, düşmesi mümkün değil. Akaryakıta gelen zam, ile elektriğe yüzde 38 zam geliyorsa, fiyatlar kesinlikle bu yaz mevsiminde düşmez. Zamlar peş peşe geliyor, zam fırtınası kasıp kavuruyor etrafı. Kavurucu sıcaktan daha sıcak bu zamlar esnafı ve tüketicileri terletiyor. Piyasada güven kalmadı! Ekonomi düzelir mi?
Bu sorunun cevabının muhatabı bizler değiliz. Bizleri ilgilendiren sigara ve alkollü içecekler, çay, şeker, unlu mamuller, yağ, şeker, tuz, gazlı içeceklere zamlar, soframızdaki ekmek.. Kısa zamanda hepsi zamlandı. Radarlardaki fiyatlar yanıyor, tüketicinin ve esnafın cebini yakıyor. Esnaf çaresiz bu yangından nasıl kurtulurum diye düşünüyor. Soğutucu dolapları çalışmazsa, dükkanındaki ışıkları sönerse, bu karanlığa ne kadar dayanabilir.
Sigarada paket başına 10 TL, alkolü içeceklerde şişe başına 20 TL ile 100 TL arasında zam geliyorsa, bu sektördeki esnaf nasıl mücadele etsin?
Esnafın en çok alış veriş yaptığı kesim dar gelirlilerdir. Bu kesimde mağdur ise esnaf ne yapsın?
Buradan esnaflarımıza sesleniyoruz; özellikle alkolü içecek kesiminde, birbirinizle rekabet ortamını bırakın! Bu dalgalar hepimizi götürür. Biz zaten zincir marketlere her sokağımızda ve yanı başımızda karşı koyamıyoruz, kendi yağımızla kavrulmaya devam ediyoruz.


Dolaysıyla tedbir olarak düşünülen bu zamlar, büyük sıkıntı doğuruyor. Esnafın sermayesi eriyor, tüketici alışveriş yapamıyor, piyasadaki uçurum git gide artıyor. Esnafın sesi olarak buradan sesleniyoruz, kepenklerin kapanmaması için, ocakların sönmemesi için zamları durdurun artık!”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu