GenelGündemSiyaset

SOL Parti’den “1 Mayıs” çağrısı: Kurtuluşumuz örgütlü mücadelededir

SOL Parti Keşan İlçe Başkanlığı’ndan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yapılan ve “Yoksulluk kaderimiz değildir! 1 Mayıs’ta tek yürek, tek yumruk olalım.” denilen açıklamada, toplumun tüm kesimleri örgütlü mücadeleye davet edildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“31 Mart’ta karanlık rejime karşı 22 yıldır kararlılıkla direnen milyonlar kazandı. Çürümüş rejimin yenilmeye mahkûm olduğunun göstergesi olan Mart seçimleri aynı zamanda sola ve toplumsal muhalefete de bir mücadele çağrısı olarak okunmalı.

Ülkemizin toplumsal direnme güçlerini, ilerici birikimlerini, açlığa ve sefalete sürüklenen tüm emekçilerin  birleşik ve örgütlü mücadelesini geliştirerek yarınlarımızı gericiliğin pençesinden kurtarabiliriz.

Bunun için; 1 Mayıs şimdi sokağın ve toplumsal mücadelenin birleşik sesinin yükseltilmesi, her gün biraz daha yoksulluğa ve geleceksizliğe mahkum edilen halkın somut talepleri etrafında yeni bir mücadelenin örgütlenmesi için bir başlangıç noktası olmalıdır.

Şimdi, emek güçlerinin, gençlerin, kadınların ve tüm yurtsever emekçi halkın inisiyatiflerini güçlendirmek için yürüme zamanıdır.
Yoksulluk Kaderimiz Değildir! HAYDİ 1 MAYIS’A!

Bu 1 Mayıs’ta; Elektrik, su, doğalgaz, internet gibi fiyatı hükümet tarafından belirlenen fiyatların dondurulması, Kiracıların zorla tahliyesinin durdurulması, kira artışlarının sınırlandırılması taleplerimizi hep birlikte haykıralım.

Başta gıda olmak üzere tüm temel ihtiyaç maddelerinde KDV‘nin yüzde 1’e düşürülmesi, temel gıda maddelerinin fiyatlarının sabitlenmesi için yürüyelim.

Asgari ücretin  yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması, her 3 ayda bir gerçek enflasyon oranında arttırılması ve üzerine refah payı eklenerek güncellenmesi,  en düşük emekli maaşının en düşük memur maaşına eşitlenmesi, atanamayan öğretmenlerin atanması, mülakatın kaldırılması, laikliğin yeniden kazanılması, geleceğimiz olan çocuklarımız üzerindeki karanlık kuşatmanın sonlandırılması kısacası ülkemizin üzerine çökmüş karanlığın dağıtılması ve tüm sorunlarımızın çözümü için yürüyelim.

1 Mayıs’ta tek yürek, tek yumruk olalım. Kurtuluşumuz kendi ellerimizde ve örgütlü mücadelededir.

1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Bayramı, Birlik, Dayanışma ve Haksızlıklarla Mücadele Günü kutlu olsun.” 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu