Ekonomi

Şen, çiftçiye borç yapılandırması için konuştu: “Geç kalındı”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, geçtiğimiz günlerde açıklanan çiftçi borçları yapılandırması hakkında konuştu. Nisan ayına gelinmesi itibariyle masrafa girildiğini ve uygulama için geç kalındığını belirten Şen, çiftçinin sadece Tarım Kredi Kooperatifi’ne borçlu olmadığını söyledi.

“Önceki aylarda yapılsaydı, çiftçi daha rahat nefes alırdı”

Yapılandırılan borçlarının çiftçiye yansımasını değerlendiren Başkan Hasan Şen, Nisan ayına girilmesi ve çiftçinin artık tarlaya inmesi itibariyle uygulama için geç kalındığını belirterek “Ziraat Odası Başkanları olarak çiftçinin icralık olmasını, hapse girmesini istemeyiz. Bu sürece kadar bunların olması gerekiyordu; çünkü bildiğiniz gibi yılın 4. ayındayız. Çiftçi, normal şartlarda borcunu yılbaşına kadar zaten öderdi. Bütün bölgelerde hasatlar yılbaşına kadar gidiyor. Yeni masraf yılına giriyoruz, mevcut ekili olan ürünlerimiz içinde ayrı masraf yapacağız. Çiftçinin en çok paraya ihtiyacı olan aylar 4.. ve 5. aylar. En fazla gübre, mazot masrafı bu aylarda kullanılıyor. Yapılandırma daha önceki aylarda yapılsaydı, çiftçi daha rahat nefes alırdı. Şu an yapılan yapılandırma ile ödeme güçlüğü çeken çiftçiler için, bir nebze de olsa can suyu gibi oldu. Çiftçiye ne kadar yararlı olur o da ayrı tartışılır.”

“Çiftçi yalnızca kooperatife borçlu değil”

Öte yandan çiftçilerin borçlarının sadece Tarım Kredi Kooperatiflerine olmadığını hatırlatan Hasan Şen, “Çiftçinin sadece Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borcu yok. Her çiftçi Tarım Kredi Kooperatiflerine üye değil. Bağlı bulunduğumuz bir sürü birlik ve kooperatif var. Çiftçinin borcu genelde bankalara var. Bunun başında da Ziraat Bankası geliyor. Onda bir yapılandırma olmuştu zaten.” derken bir başka büyük sorun olarak da çiftçinin üretiminden kazanamadığını ifade ederek, “Çiftçimiz bölgemiz açısından ürettiği zaman para yapmıyor. Bunun örneğini ayçiçeği ve buğdayda görmüştük. Sadece çeltikte gerileme olmuştu. O da Cumhurbaşkanı kararnamesi ile İpsala TMO çeltik alımlarına başladı. Bunlar üreticiler açısından sevindirici olan şeyler. Bunlar bizi mutlu ediyor. Diğer tarafta da mutsuz olduğumuz şeyler de var. Çiftçimiz hak ettiği değeri kazanamıyor. Bunlar bizim için sıkıntı.” şeklinde konuştu.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu