GündemKeşanRÖPORTAJ

Seçim sonuçları ve borçlar hakkında konuşan Helvacıoğlu “Alan Başkanlığı”na göz kırptı

Önceki dönem Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 2 Mayıs 2024 Perşembe günü konuk olduğu, Keşan FM’de Cavit Deniz‘in moderatörlüğünde canlı yayınlanan “Bunu Konuşalım” programında, Keşan özelinde 31 Mart Mahalli İdareler Seçim süreci ve sonucunu değerlendirerek, Keşan Belediyesinin kendi döneminden kalan borçları hakkında açıklamalarda bulundu.
Saros Körfezi’nin kurtuluşun “alan başkanlığı” olduğunu savunan Helvacıoğlu, Saros Körfezi’ni çok iyi tanıdığını, bu konuda kendisine verilecek görevi kutsal kabul edeceğini ve layıkıyla yerine getireceğini kaydetti.

2019 yılına kadar 3 dönem belediye başkanlığı görevini yürüten ve 31 Mart’ta yeniden Keşan Belediye Başkanı seçilen Op. Dr. Mehmet Özcan‘a görevi devreden Helvacıoğlu, “Seçimi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) mi kazandı AK Parti mi kaybetti?” sorusunun önemli olduğunu ifade ederek, kaybetme nedenleri üzerinde bir rapor hazırladığını ve bu raporu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a ulaştırmak istediğini söyledi.

“CHP kazanmadı, kaybettiren AK Parti oldu”

“Bana göre seçimi CHP kazanmadı, AK Parti kaybetti, kaybettiren AK Parti oldu. Cumhur İttifakı oldu, ben oldum.” diyen Helvacıoğlu, seçim sonuçları ile ilgili genel yönetimin %60 yerelin %40 payı olduğunu söyledi.
Keşan’da kendi 5 yıllık dönemi hakkında, “Kuralsızlıkların üzerine gittiğim, işe alımları yapmadığım için parti içinde desteğimi yitirdim. Ben her zaman net oldum, dürüst oldum. Kimseye ‘Bakarız’ demedim.
Hazırladığım raporda hepsini anlattım. Parti organlarımızı, Cumhur İttifakını, belediyemizi, şahsımı.. Her şeyi masaya yatırdım; emekli mi vardı sadece işin içinde, OSB gecikmesi var mıydı işin içinde, Keşan’da kuralsızlık kural olmuş, buradaki hamlelerimiz hatalı mıydı? Sanırım kuralsızlıkları değiştirmek de bize sancı getirdi.”
şeklinde konuştu.

Yerel seçimlerde kazananın da kaybedenin de şehir ve o şehrin insanları olduğunu vurgulayan Helvacıoğlu, “İddia ediyorum; belediyecilikte üzerime tez yazılacak kadar da bir belediyeci oldum ben. Ve iddia ediyorum; çalışan demiyorum, benden başka, benim kadar insana dokunan, sahada olan başkan yoktur. O yüzden Keşan’ı iyi okudum.” dedi.

“Belediye Keşan’ın önderiydi”

Döneminde Keşan Belediyesi’nin; kamu kuruluşlarının, kaymakamlığın, milli eğitimin, odaların, borsaların, derneklerin önderi olduğunu vurgulayan Helvacıoğlu, şöyle konuştu:
“Şimdi görüyorum Çanakkale’ye gitmek için DOÇEK’e (Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği) araba vermemişler. Derneğin enerjisi düşmüş. Borsa, tarım fuarına kendi çözümleriyle gitmiş. Grabuna filminin galası Keşan’da yapılmıyor, sahip çıkılmıyor. 23 Nisan’da fener alayı yok, sokaklar süslenmemiş, çocuklara ait şenlikler yok. Işıklar sönmüş; Helvacıoğlu yaptı diye mi Serkan Çağrı heykelinin üzerindeki ışıkları söndürüyorsunuz, ayda 2 bin lira tutuyor, her ay cebimden yatıracağım, yakın o ışıkları.. Keşan’ın içi kararmış. Böyle yönetilmez.
Belediye Sanat Merkezi (BSM) ve müze geri plana atılmış. BSM’nin ismini değiştirecekler. BSM’nin bazı hocalarını Helvacıoğlu’nun yanında durdu diye mezarlığa verdiler. Benim zamanımda giren bazı kişileri alakasız yerlere mobing olarak sürdüler. Kimse bilmiyor, basın da yazmıyor bunları.. Keşan basınını da sonra konuşuruz.
Parklar bakımsızlaşmış, stadın ışıkları sönmüş. 2 bin lira elektrik faturası ödemiyorlar, 10 tane elemanla koç başları dedikleri mantar taşları söküyorlar. Hafta sonu söküyorlar, 20 bin – 30 bin lira masraf yapıyorlar. Traktörler, kepçeler, ek mesailer.. Şimdi ben de sesleniyorum, diyorum ki; ‘Mehmet Başkanım göstermelik yapma, Keşan’da 7 bin tane koç başı var. Saygısız sürücüler için yaptığımız o koç başlarının hepsini sökersin inşallah.”

“AK Parti’nin sokakla bağı kopmuş”

Deniz‘in “AK Parti son seçimde size gereği kadar sahip çıktı mı, çıkmadı mı?” sorusuna yanıt veren Helvacıoğlu, “Son seçimde, ‘Helvacıoğlu kazanır’ güven endeksi vardı. Bununla birlikte meclisin çok başlı karışımından kaynaklanan sıkıntılı bir meclis süreci geçirdik. Herkes karıştı. Tek başıma yapsaydım, ben partimden de alacaktım. Cumhur İttifakının MHP’li kardeşlerimizden ortaklık yapmak üzere liste istedik, listelerine karışmadık, karışmalıydık.
Ben her şeyi okudum. Çok çaba sarf ettim, gücümü iki katına çıkarttım.
AK Parti kadrolarının dağınık olması, kopuk olması, disiplinli olmaması.. Kaybeden her yeri anlatıyorum. Cumhurbaşkanımızın sokakla bağının olduğu kadar AK Parti’nin sokakla bağı kopmuş.
” dedi.

“Milletvekili Aksal sizin dışınızdaki isimlerle adaylık için görüştü mü?”

Deniz‘in “Seçimlerden önce Sayın Fatma Aksal’ın (AK Parti Edirne Milletvekili) adaylık için iki kişiyle görüşmesinin sonuca etkisi nedir?” sorusunu cevaplayan Helvacıoğlu, “O konuyu duymadım, şahit olmadım. Fatma hanım iyi bir siyasetçidir. Konuşmaz. Bazı isimler konuşuldu, o isimlerle ben de konuştum. Ancak bu isimler üzerindeki (İş insanı Aydın İstek, Op. Dr. Ragıp Taş, eski MHP Milletvekili Cemalettin Uslu) konuşulanların piyasa dedikodusu olduğunu söyleyebilirim. Sayın Aksal’ın gittiğini ben kendilerinden de duymadım. Şahit de olmadım. Eğer öyle ise ben neden tekrar aday oldum?” sorusu üzerine,
Deniz‘in, “Siz aday olduktan sonra kulislerde ‘Milletvekili Aksal, Helvacıoğlu’nun kazanmasını istemiyor.’ iddiası konuşuldu. Bu değerlendirme AK partililer tarafından yapıldı. Seçilmiş eski bir AK Partili bana bunu bizzat söyledi.” ifadelerine karşılık Helvacıoğlu, “Bana sokakta ‘Vekil hanımın kardeşi olumsuz çalıştı, AK Partililer sana oy vermediler’ diye söylüyorlar. Bunlar benim umurumda değil. Onlar davalarıyla, kimlikleriyle, kişilikleriyle Canab-ı Allah’ın huzurunda hesabını versinler, yapmışlarsa vicdanlarıyla ödesinler. Vekilim yine benim vekilimdir, il başkanım, ilçe başkanım yine benim başkanımdır, meclis üyelerim yine benim meclis üyelerimdir. Ben bu davanın içinde kişsel beklentisi menfaati olan bir insan değilim. Cumhurbaşkanıma yazdım, size anlatmadıklarımı da anlattı. Yarın öbürgün toparlayıp göndereceğim, dertlerimi anlatacağım.” dedi.

Deniz: “Borçları neden asmadınız?”
Helvacıoğlu: “Yapamıyorlarsa 3 ay bana bıraksınlar anahtarı”

Deniz‘in, Keşan Belediyesi hizmet binasına borçlar listesinin asılması ve Trepaş (elektrik) borçlarını sorduğu soru ile devam eden programda, Helvacıoğlu, “Tasarrufa girdiler. 514 milyon TL borçtan korktular. Yapamıyorlarsa anahtarları 3 ay bana bıraksınlar. Toparlayım borçları, bırakayım anahtarları, devam etsinler. 3 kat borç aldım, 3’te 1’i borç bıraktım. Neden borçları asmadım? Sayın Özcan 15 sene belediye başkanlığı yapmış bu şehre, vatandaşım seçmiş, vatandaşa saygısızlık olmasın diye asmadım. Borçla ağlanmaz. Asmaya fırsatım bile olmadı. Çalışmam lazımdı.
Allah’ın huzurunda söylüyorum; Özcan ile borçları asmamak konusunda hiç bir diyaloğum olmadı.”
ifadelerini kullandı.

“Belediye önderlik vasfını yitirmiş”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Keşan’da sönük geçtiği eleştirisinde bulunan Helvacıoğlu‘na, Deniz‘in “Keşan Belediyesi Keşan’da kurum, kuruluş, dernek ve STK’ların önderiydi” ifadesini anımsatması üzerine, “Belediye şu anda önderlik vasfını yitirmiştir. Belediye sadece kendi işine bakmaktadır. Geçmiş 5 senelerde olduğu gibi. Belediyedir dertlenen. Anzak Günlerine Keşan’dan bir heyet gidecekse, belediye ona otobüs vermek zorundadır. Keşanspor’a Kocaeli’ye gitmesi için araç vermediler.
Keşanspor, Mehmet Başkanım geldiğinden beri galibiyet yüzü görmüyor. Küme düşeceklerdi kurtuldular. Seneye Keşanspor küme düşer.”
şeklinde konuştu.

“Demişler ki; ‘Gelin borçları asalım, gündemi değiştirelim'”

Helvacıoğlu, Deniz‘in borçları sorması üzerine, şöyle devam etti:
“Bir bütçe vardır. Ben çok normal buldum ama asanları da ayıpladım. Linç etmeliydiler, ben etmedim ama onlar etmeliydiler, karakterlerine uygundu çünkü..
Zaten proje yok. Bin kişiye iş sözü vermişsin. Kendi aralarında konuşuyorlar, demişler ki; ‘Bu kadar işçiyi nasıl alacağız. Kapımız dolmaya başladı. Biz iş yapamayız. Gelin borçları asalım, gündemi değiştirelim, gelen işçilere de diyelim ki, ‘Bak çok borcumuz var, alamam seni’.. Borca sığınarak ‘Biz iş yapamayız’ diyecekler, yapamayacaklar da..”

Yüzde 110 borçlu belediye devraldığını ve yüzde 53 borçlu belediye teslim ettiğini kaydeden Helvacıoğlu,
Deniz‘in, “Borçlarla ilgili yaptığınız açıklamada, 94 arsa satışından bazı mülk satışından bahsediyorsunuz. Siz kaç tane mülk sattınız?” sorusunu, “Hiç satmadık. Sattırtmadılar. ‘Bu bardağı almak için bu kalemi satıyorum.’ dedim, 40 kere şerh koydular. Bu dönemin ilk ay maaşlarını da eksik ödeyen belediyeden bahsediyoruz. Dönemimizde borçlarda aksama olmadı, icralık olmadık. Biz hallediyorduk, nasıl hallediyorduk bizim mali disiplinimiz vardı.” şeklinde cevapladı.
Borçlar listesindeki 160 milyon liralık harcama konusunda, elindeki şeffaf poşet içerisindeki çerez paketini gösteren Helvacıoğlu, “Bunun içinde leblebi var üzüm var. Belediyede dağıtmadım, 25 açılışta dağıttım. 25 açılışın toplam faturaları ocak – şubat ayında geldi.
Mehmet Özcan başkanıma bir tane yarım iş bırakmadım. Müzeyi de tamamladım, Macera Parkı’nı da tamamladık, barınağı da tamamladık, temalı parkları da bitirdik. AFAD Merkezi’ni de tamamladık. Cumhuriyet Meydanı’nı da bir gün kala teslim aldık. Erikli suyu tamamladık. Kumdere suyu tamamladık. OSB’nin temeli atıldı, sorunu yok tamamladık, hiçbir sorun bırakmadım.
160 milyon liralık fatura da açılış ikramları.”

“2019’da lokanta borcu karşılığında arsa vermişler”

Program sırasında bir iddiada da bulunan Helvacıoğlu, “Bütün vatandaşlarım beni dinlesin, isim istiyorlarsa isim de vereceğim. 2019 yılında gider ayak, belediyeye ait bir arsa, lokanta faturaları karşılığında lokantacıya veriliyor, lokantacı arsayı müteahhite veriyor, karşılığında 18 daire alıyor.
Fatura bende, açıklarım. Mehmet Özcan başkanıma sorarsınız. Bunları anlatmadım ben, işimize baktık. Daha da neler var elimde.”
ifadelerini kullandı.

“Nedir bu DSİ ile ilgili anlaşma?

Keşan Belediye Başkanı Özcan‘ın, “Devlet Su İşleri (DSİ)’nin yetki verdiği imzaları, aynı kişinin olsa da, imza sirkülerine uymayan, yırtılıp atılan sözleşmenin yerine yeni yapılan bir takım şeyler var. Bu hukuksal bir konu, elimizde ciddi veriler var, üzerine gideceğim.” sözlerini hatırlatan Deniz, Helvacıoğlu‘na “Nedir bu DSİ ile ilgili anlaşma?” sorusunu yöneltti.
Özcan‘a konu hakkında yanlış bilgi verildiğini kaydeden Helvacıoğlu, şunları söyledi:
“Hiç bir problem yok. Erikli’deki kanalın işletmeciliğini, bakımını, onarımını DSİ, belediyeye verdi. Arıtmanın denizle bağlantısı bu kanaldan yapılıyor. Bu kanalın temizliği de bizde ve ciddi rakamlar tutuyor. Tekneler de konuluyor oraya. Eskimiş bir kanal. Biz de hem kanalın yenilenmesi hem de teknelerin daha rahat barınması için bir düşünceye girdik. Bu düşünceye girerken; kira, para karşılığı değil, bakım karşılığı, onarım karşılığı tekne işleriyle uğraşan bir kardeşimize verdik. O da, teknelere ve kanala bakıyor.
Para ilişkisi yok. Ben de para ilişkisi kimse bulamaz. Bende usulsüzlük olmaz. Nasıl bakarım ben bu insanların yüzüne, yapmadım, yapmam. Yapmadığım için siyaseti kaybettim.”

“Belediye personeline mobing” iddiası

Helvacıoğlu, Deniz‘in “Belediye çalışanlarına mobing uygulanıyor” iddialarını sorması üzerine, şöyle konuştu:
“Evet, mobing uygulanıyor. Şu anda 20 – 30 kişi var mı yok mu bilmiyorum, benim yanımda çalıştı diye BSM deki bir hoca, mezarlıklarda görevlendirildi. Benim yanımda belediye işlerini çalıştı diye veterinerlikteki, barınaktaki bir göreve gitti. Onun işi değil. Bu insanlardan yararlanın. Ben çok kurumsal bir belediye bıraktım. Ben onlara ‘belediyeci’ olun dedim. Bunları basın da yazmıyor.”

Deniz: “Keşan neden gönül belediyeciliğini, hizmet belediyeciliğini seçmedi?”
Helvacıoğlu: “Bana göre Helvacıoğlu kazandı, Keşan kaybetti”

Programın ilerleyen dakikalarında Deniz, Helvacıoğlu‘na, AK Parti’nin genel ve yerel siyasette kullandığı, sloganlaştırdığı, Helvacıoğlu‘nun da çalışmalarında yer verdiği bazı ifadeleri işaret ederek, “Peki sayın başkan, eğitim belediyeciliği, gönül belediyeciliği, gerçek belediyecilik, hizmet belediyeciliği dedik de, Keşanlı bunları reddetti ve sizi seçmedi. 2019’daki kampanya argümanınız çöp, çukur ve çamuru mu seçti? Çamur sorunlarını hallettiniz mi?” sorusunu yöneltti.
Helvacıoğlu, bu soruyu yanıtlarken, şunları söyledi:
“Evet hallettik. Yol sorunu yok. Konuşuluyor mu hiç, bu seçimlerde yol konuşuldu mu? Çöp konuşuldu mu? Çukur konuşuldu mu? Geçen dönem anketlerde birinci sırada çöp, çukur, çamur vardı.
Helali hoş olsun, vatandaşıma 15 yıllık hizmet ettim.
Ama şöyle bir şey var; satın almada, ihalede, imarda, menfaatte, kiralarda, işe girmede.. Sosyolojik bir tablo var, rant sosyolojisi var Keşan’da.
Kaybetmemin sebeplerinden biri.. Ağzınla kuş tutsan oğlu işe girememiş. Herkes belediyede işe girmek için umutlandı. Ben Türkiye’de işçi sayısını yüzde 5 azaltan tek belediyeyimdir, araştırın. Keşan’da 500 kişi ile şu belediye yönetilir aslında. Şişmiş belediye.. 525’e düştüm, şu dönemde 500’e düşecektim.

O yüzden son birkaç günde menfaatçilerin arkamda olmadığını gördüm. Çünkü menfaatçiler beni sevmedi. Siyaset, menfaatmiş.
Kaybetmek onurumu da gururuma da dokunmadı, çünkü ben hizmet ettim.
Ben 10 yıl için çıktım yola. Görev bir dönem nasip oldu. 2. dönemde bırakacaktım. Nasip oldu, girdik olmadı.. Dedim ‘Ya Helvacıoğlu kazanacak ya Keşan kazanacak’ hiç kaybetmek yoktu benim hayatımda; bana göre Helvacıoğlu kazandı, Keşan kaybetti.
‘Bulunmadık Hint kumaşı mısın?’ diyeceksiniz, hayır öyle değil. İktidarı olmayan, iktidardan olmayan, ekibi olmayan, projesi olmayan, ne yaptığını bilmeden yola çıkan bir anlayışla bu işler yürümez.”

“Pazar yerinin üzerini kapatamazlar”

Halk pazarının üzerinin kapatılması ihalesinin 18 Nisan’da yapılacağını ancak iptal edildiğini belirten Helvacıoğlu, “Kapatamazlar. Özcan, benim için Cumhuriyet Meydanı’nı yapamazsın demişti, yaptık. Mal mülk satmadan, krediyle bile, 120 milyon kapatma parası, 240 milyon da 3 yılda geri ödemesi.. Krediyi ödeyemez bu belediye. Ama ben kapatacaktım.” dedi.

“İmamoğlu, Yavaş Keşan’a bir tane hibe gönderecek mi?”

Helvacıoğlu, kazansaydı yapmayı düşündüğü projelerle ilgili de şunları dile getirdi:
“Erikli arıtma, yayla arıtma.. Dünya Bankasından kredi anlaşması için ramak kalmıştı. 300 milyon lira tutuyordu. Cennet Bahçesi’nden Adliyeye kadar ki yol, 700 milyon, onun kredisi uzun vadeli hazırdı.
Şehir içi sokak sağlıklaştırması, çok güzel bir projeydi. Açık hava AVM’si gibi olacaktı. Çevre Şehircilik Bakanlığından onun hediyesini almıştık.
Biz Hükümetin, Cumhurbaşkanımızın partisiyiz. Önce can sonra canan.. Ne hibeler geldi.. Bir tane hibe gelecek mi? 48 tane hibeye el kaldırmışız. İmamoğlu bir tane araba gönderecek mi? Mansur bey bir tane 100 bin lira para gönderecek mi? İzmir Belediye Başkanı bir tane otobüs gönderecek mi? Ben ne dedim size az önce, kim kaybetti, Keşan kaybetti?”

“Saros Körfezi’nin kurtuluşu alan başkanlığıdır”

Cavit Deniz, programın sonunda Helvacıoğlu‘na “Şu anda AK Parti’nin gölge belediye başkanı mısınız?” sorusunu yöneltti.
Helvacıoğlu, bu soruyu da şöyle yanıtladı:
Ben şu anda Beğendik’e yardım edeceğim, İpsala’ya yardım edeceğim. Belki de yerel yönetimler beni Trakya belediyeleri noktasında bir denetim mekanizmasının içine verecek. Belki de Alan Başkanlığı olacak bu. Eğer alan başkanlığı için ismim geçiyorsa, doğru düşünülüyordur. Çünkü ticaret odasında da belediyecilikte de Saros’u en iyi tanıyanlardan biriyim. Saros Körfezi’nin alan başkanlığı yolculuğundaki Cumhurbaşkanımın vereceği görev benim için kutsaldır.
Merak eden vatandaşlarım alan başkanlığının en olduğunu araştırsınlar. Saros Körfezi’nin kurtuluşu alan başkanlığıdır. Görev verilirse layık olurum, yaparım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu