GündemKeşanYaşam

Saros’ta Valilik kararıyla “tiny house” yapıların yıkımı sırasında arbede yaşandı

Edirne’nin Saros Körfezi’ne kıyı ilçesi olan Keşan’ın, Danişment ve Koruklu köylerinde, tarım arazilerinin tarımsal niteliğini bozduğu gerekçesiyle “Tiny House” adı verilen taşınabilir evlerin yıkımı sırasında gergin anlar yaşandı.

Edirne Valisi Yunus Sezer‘in bölgeye yaptığı ziyaretlerde sık sık dile getirdiği “tiny house” konusu basına ve kamuoyuna da yansımış, tarım arazileri üzerine kurulan bu ve benzeri yapılara kesinlikle göz yumulmayacağının altı çizilmişti.

Son olarak Keşan’da bulunan köy muhtarlarına gönderilen genelgeyle Saros Körfezi’nde ve bölgedeki köylerde tarım arazilerinde izinsiz olarak bulunan tiny house adı verilen evlerin yıkılacağı belirtildi.

Genelgenin ardından Danişment’te 50’nin üzerinde yapının yıkıldığı bildirildi.
Keşan’da Danişment ve Koruklu köylerinde gerçekleştirilen yıkımda, Danişment Köyü’nde jandarma ekipleri ile yapı sahibi vatandaşlar arasında gergin anlar yaşandı.
Yaşanan arbedede bazı yapı sahipleri gözaltına alındı.

Öte yandan, yapı sahibi vatandaşlar, söz konusu yapıların kendi mülkleri içinde bulunduğunu ve özellikle tekerlekli plakalı ruhsatlı karavanların yıkılmasına anlam veremediklerini belirterek, yapılan tebligat ve yıkım işleminin hukuksuz olduğunu ileri sürdü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu