Haberler

Saros’da batırılacak Airbus, parçalara ayrıldı

Edirne’de dalış turizmini canlandırmak ve yapay resif olarak kullanılmak üzere Saros Körfezi’nde batırılacak Airbus A330 tipi uçak, Antalya’da parçalandıktan sonra yüklendiği tırlarla Edirne’ye doğru yola çıkarıldı.

Antalya Havalimanı’nda 2018’de uçuş ömrünü tamamlayan Airbus A330 tipi 64 metre uzunluğa, 60 metre kanat genişliğine sahip yolcu uçağını, özel bir firma 1,5 aylık sürede içindeki denizi kirletebilecek plastik, atık ve hidrolik atıklarından temizleyerek 8 parçaya böldü.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) desteği ile Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ESTAB) ve Skyair Shop arasında imzalanan anlaşma gereğince, deniz turizmi ve balık çeşitliliğinin artması için yapay resif olarak kullanılacak 90 tonluk uçak, Saros Körfezi’nde batırılmak üzere, biri havuzlu 6 devasa tır ile gece geç saatte eskortlar eşliğinde Antalya’dan Edirne’ye yollandı.

Geniş güvenlik önlemleri altında Çanakkale’ye kadar karadan götürülecek uçak parçaları, Marmara Denizi’nden ise arabalı vapurla geçirilecek. Uzman montaj ekibince 2 aylık süreçte tekrar tek parça haline getirilecek uçak, Erikli sahilinde belirlenen koordinatta batırılacak.

Kaynak: Antalya AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu