ÇevreGenelSANAT

Saros sevdalısı Haluk Levent ve Moğollar Grubu’ndan FSRU tepkisi

Trakya Müzik Festivali’ne katılmak için Keşan’ın Danişment Sahili’ne gelen Haluk Levent ve Moğollar Grubu, Saros Körfezi’ne yapılmak isten FSRU Limanı’na tepkilerini dile getirdi.

“Saros’u mahvetmeye çalışanlara karşı bir şey yapmalı”

Konserde, bölgeye yapılan FSRU Limanı projesine tepkisini dile getiren Moğollar Grubu solistleri, “Saros’u mahvetmeye çalışanlara ve tüm olumsuzluklara karşı bir şey yapmalı.” diyerek, yapılan çalışmalara tepkilerini dile getirdi.

Moğollar Grubu daha sonra, “Bir şey yapmalı” şarkısını söyleyerek, yaşanan olumsuzluğa tepki gösterdi.

“Mahkeme kararlarına rağmen limanlar yapılıyor”

Çevreye duyarlılığıyla bilinen sanatçı Haluk Levent’te, sahnede şunları söyledi: 2004 yılında İğneada’ya kadar petrol boru hattı açılacaktı. Trakya köylüsü ağlıyordu. 2004 yılında projenin adı Trans Trakya projesiydi. İbrice Limanı’nda 12 saat 5 dakikalık bir konserim vardı. O konser sayesinde Trans Trakya projesi çok ses getirdi ve iptal edildi. O zaman kendimle gururlanıyordum. Ama şimdi gururlanamıyorum. Çünkü son yıllarda ilgili firma mahkeme kararlarına rağmen limanlar yapılıyor. Yıktıkları, yerle bir ettikleri yollara, ormanlara ve kıyılara bakıldığında, ne kadar eylem yapsam da sonuç alamıyoruz. Mahkeme kararlarına rağmen sonuç alamıyoruz. Ama tarihe not düşüyoruz. Kısa çöp, uzun çöpten hakkını alır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu