GenelGündem

Saros sahillerinde bundan sonra ne olacak? Kiralanmayan alanlar yeniden ihaleye çıkacak mı?

Kamuoyunda geniş yankı uyandıran Saros Sahilleri’nin ihalesi geçtiğimiz gün tamamlandı. Edirne Çevre Koruma Vakfı, tarafından Keşan ve Enez sahillerindeki toplam 127 bin 464,32 metrekarelik 14 parselden 8 tanesi ihale ile yeni kiracılarına gitti. Bunun yanında 6 alan için ise talip çıkmadı.

Enez sahilindeki 41.474 bin metrekare, 14 bin 587 metrekare ve 13 bin 258 metrekarelik kıyı kesimleri ile Vakıf Sahili’nde bulunan 1.579 metrekarelik kıyı kesimine, Erikli’de bulunan 1.869 metrekare ve 11 bin 636 metrekarelik kıyı kesimlerinin ihalesine katılım olmazken; Danişment Sahili’ndeki 3 bin 219 metrekarelik alnın talibi ise yanlış ihaleye girdiğini ve kendisine kalan ihaleye itiraz edeceğini söyledi.

Talip çıkmayan 6 alan ve vazgeçilmesi muhtemel 1 alan ile birlikte, tekrar EÇEV‘e kalan yerlerin bundan sonraki süreçte nasıl değerlendirilecekleri merak konusu oldu.
Konu hakkında kamuoyunda oluşan bir kaç farklı senaryo var.

İlk olarak; talip çıkmayan yerlerin EÇEV tarafından oldukları gibi bırakılarak, halkın kullanımına sunulabilme ihtimali üzerinde duruluyor.
Vakıf, bu alanlarda gerekli temizlik çalışmalarını yaparak olduğu gibi bırakabilir.

Aynı şekilde daha önce de ESTAB tarafından hazırlanan taslak projeye uygun olarak halkın ücretsiz faydalanacağı alan yaratılabilir. Tuvalet ve duş kabinleri ile birlikte faaliyete geçebilmesi muhtemel tesis, ESTAB veya devletin başka herhangi bir kuruluşu tarafından yönetilebilir. Böylece bu zamana kadar kamuoyunda tepkilere ???????

Bir başka ihtimal ve aslında gerçekleşmesi en muhtemel olan ise talip çıkmayan alanların, tekrar ihaleye çıkarılması gibi görünüyor.
Özellikle Enez’de yer alan 41 bin, 14 bin ve 13 bin metrekare gibi çok büyük alanların parçalara bölünmesi ve sonrasında daha küçük parseller halinde yeniden ihaleye sunulması bekleniyor. Özellikle Enez’de faaliyetlerine ecremisil ödeyerek devam eden ve alanları EÇEV’e devrolan işletmecilerin bunu Edirne Valiliği’nden talep ettikleri gelen duyumlar arasında. Bu sayede hem orada var olan işletmeciler yerlerinden gitmemiş olacak, hem de sahillerin mal sahibi olan EÇEV’in hazıer kiracı elde edeceği düşünülüyor.

Konu hakkında yetkililer henüz bir açıklama yapmadı, dolayısıyla elde kalan sahillere ne olacağı bilinmiyor. Herkes merakla bekliyor. Edirne Çevre Vakfı’nın kamuoyunda yükselen tepkilere kulak verip, sahilleri ücretsiz kullanıma sunup sunmayacağı yada kiralama kararından vazgeçip vazgeçmeyeceğini önümüzdeki günler gösterecek.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu