Gündem

Saros gönüllüleri, ikinci ÇED’in iptali için tek yürek oldu

Saros Körfezi’nde inşaatı devam eden FSRU Limanı’na karşı açılan 2. ÇED iptal kararının duruşması gerçekleşti. Adliye önündeki açıklamada “Saros’u katletmek istiyorlar. Mahkemeye güveniyoruz” denildi.

Saros Gönüllüleri ve Keşan Konseyi temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri dün, Saros FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi’nin Edirne İdare Mahkemesi’nde görülen ikinci ÇED iptal davasının duruşması için bir araya geldi. Duruşma öncesinde, “Saros’a Adalet Saros’uma Dokunma” yazılı pankart açan gönüllüler “BOTAŞ Saros’dan çık” sloganları attı.

“Mahkemeye güveniyor ve inanıyoruz”

Duruşma öncesinde konuşan Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz şunları söyledi: “Ülkemizin alev topuna döndüğü, bir yandan yangın bir yanda n sellerle bütün güzelliklerimizi yok olduğu günlerde Saros gibi bir güzelliği kendi imzamızla kendi elimizle yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Birinci ÇED olumlu raporunu iptal ettirdik. Bugün ikinci ÇED olumlu raporunu görüşüyorlar. Biz adalete güveniyoruz. İkinci ÇED raporu iki ay masa başında düzenlenmiş sahte bir rapordur. Kopyala yapıştır raporudur. 10 Mart 2020 tarihinde BOTAŞ, Çevre Şehircilik Bakanlığı’na ‘2009’a 7 sayılı genelgeden yararlanabilir miyiz?’ diyor. 12 Mart tarihinde bakanlık cevap veriyor; ‘Yararlanabilirsiniz.’ diyor. 12 Mart’tan 6 Mayıs’a kadar 2 bin 50 sayfa rapor hazırlanıyor. Sahaya inmeden 1,5 ay içinde masa başında hazırlanan bir raporla Saros’u katletmek istiyorlar. Yargının ve bilim insanların da buna ‘hayır’ diyeceğine güvenimiz tamdır. Yargıya güvenimiz tamdır. Birinci ÇED’i iptal eden aynı mahkemeye güveniyor ve inanıyoruz. Şimdi bugün bizim gündemimiz Saros’tur. Saros’u kurtarmak istiyoruz. Bugün buradan müjdeli bir haberle dönmek istiyoruz. Yeryüzü cenneti Saros’a sahip çıkıyoruz. Müjdeli bir haberle dönmek istiyoruz.”

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın buna ‘dur!’ demesini bekliyoruz.”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu da şunları söyledi: “Katar’ın finansmanını kullanmak için doğa katledildi. Biz yargımıza güveniyoruz. Çünkü başından sonuna burada bir hukuksuzluk işlenmektedir. Doğa katledildi. BOTAŞ kullanıldı. Bölge halkı birleşerek tepkisini gösterdi. Dikkatli ve seviyeli bir şekilde eylemlerini sürdürüyorlar. Tepkimizi dikkatli bir şekilde sunuyoruz ve yetkililerin bunu görmesini istiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın buna ‘dur!’ demesini bekliyoruz. Buna ısrar ederlerse zaten, Türkiye seçim sürecine girecek biz iktidar olacağız ve bizim iktidarımızda bu iş tersine dönecek. Bizim çocuklarımıza torunlarımıza mirasımız yeşil bir vatan olacak. Biz kendimiz için bir şey istemiyoruz. Ülkemiz ve geleceğimiz için bir şeyler istiyoruz. Her şey siyaset, para, dolar değildir. Ama her şey yeşildir, her şey mavidir. Bize emanet bırakılmış bir vatan var. Bu vatana sahip çıkmalıyız. 7 kilometre ötesinde fay hattı olan bir yere bunu kurarsanız bundan etkilenmemesi imkansız. Bu bölgedeki balık popülasyonu ve çevrenin etkilenmemesi mümkün değil. Zaten bilim adamları da bunu söylüyor.”

Öte yandan otobüslerle Edirne’ye giden bisikletliler de şehir girişinden adliyeye kadar Saros için pedal çevirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu