Gündem

Sarıkeçe: “Erikli’de itfaiye aracı olmaması nedeniyle, facia kıl payı atlatıldı”

Geçtiğimiz gün Saros’un en önemli turizm merkezlerinden Erikli’de bulunan pazaryerinde yangın çıkmış, elektrik kontağından çıkan alevler büyüyerek 13 iş yerini yutmuştu. Facianın eşiğinden dönülen yangının ardından İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, mağdur esnaf ile görüşerek bölgede yaptığı incelemelerinin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yangınlardan belediyeler sorumlu” sözlerini hatırlatan Sarıkeçe, “Keşan Belediyesi’ne bağlı Erikli de çıkan yangında belediyeye ait itfaiye aracının olmaması nedeniyle büyük bir facia kıl payı atlatıldı. Diğer partili belediyelere siz sorumlusunuz diyenler, Keşan Belediyesinin ihmaline ne diyecek” dedi.

1.5 saat sonra Orman İşletmesi müdahale etti

Keşan Belediyesi’nden itfaiye talep eden vatandaşların imdadına Orman İşletme Müdürlüğüne ait araçlar yetişti. 1,5 saat sonra olay yerine gelen Orman İşletme Müdürlüğüne ait 2 araç yangına kısa müdahale ederek kontrol altına aldı.
Olay yerinde söndürme çalışmalarına çevredeki vatandaşlar ve işyeri sahipleri katılırken, alevlerin ormanlık alana sıçramaması ile olası bir facianın eşiğinden dönüldü.

“İYİ Partililer olay yerine gitti”

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, olay yerinde incelemelerde bulunarak esnaflara geçmiş olsun temennisinde bulundu. Sarıkeçe, Olay yerinde incelemelerde bulunan, esnaflarla görüşerek, “İlçemizde meydana gelen yangında kelimenin tam anlamıyla facianın eşiğinden dönüldü. Sabah erken saatlerde bir işyerinde başlayan yangın diğer işyerlerine de sıçradı. Esnaflarımız ciddi zarar gördü. Yangına erken müdahale edilebilmiş olsaydı bu kadar hasar olmazdı. Ama Keşan Belediyemiz ne yazık ki bir tane itfaiye aracı gönderemedi. Çünkü itfaiye aracı yok. Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler gelmese yangın evlere ve ormanlık alana sıçrayabilirdi. Tüm esnaf kardeşlerimize ve vatandaşlarımıza geçmiş olsun” şeklinde konuştu.

“Esnaftan para alabilmek için tek hattan enerji verilmiş”

Belediyenin ihmalinden kaynaklandığının altını çizen Başkan Zafer Sarıkeçe, şu şekilde konuştu; “Erikli Mahallemiz Erikli Güzelleştirme Kooperatifi tarafından yönetildiği dönemde burada itfaiye aracı vardı. Ama sonra nereye gitti, akıbeti nedir bilemiyorum. Belediye buradaki işyerlerinden para alabilmek için tek hat üzerinden son derece çağdışı bir yöntemle elektrik hattı çekiyor ve yangın buradan çıkıyor. Şimdi bu esnafların zararını kim karşılayacak. Allah korusun yangın ormanlık alan sıçrasaydı bunun vebalini kim verecekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manavgat, Muğla gibi bölgelerde çıkan yangınların ardından bu konuda Belediyeler sorumlu demişti. Peki; AKP’li olan Keşan Belediyesinde itfaiye aracı dahi yok. Kendilerinden olanlar sorumlu değil, ama farklı partili bir belediye ise yangından kendisi sorumlu. Keşan Belediye Başkanı kafasını kuma gömmekten vazgeçsin. Belediye Başkanı kendilerine verilen itfaiye aracını ne yapmış bunu da açıklamasını bekliyoruz.”

“Vergisi var hizmeti yok”

Öte yandan Keşan Belediyesi tarafından alınan vergi ve harçlara değinen Sarıkeçe, ‘’ Keşan Belediyesi Erikli’den her türlü vergi ve harç alıyor. Bunlardan bir tanesi de İtfaiye harcıdır. Harcı alıyorsunuz ama hizmeti veremiyorsunuz. Bu bölgeye acilen itfaiye aracı verilmesini tavsiye ediyoruz’’ dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu