Gündem

Sahiller için emsal karar! Av. Erkan: “Kiralamalar yok hükmündedir”

Keşan Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Avukat Volkan Erkan, Datça Belediyesi’nin kıyıların MUÇEV tarafından kiralaması konusunda Danıştay’a açtığı davada, yürütmeyi durdurma kararı verildiğini söyledi. Danıştay kararının Türkiye’deki diğer kıyılar için emsal teşkil edeceğini söyleyen Erkan, “Kiralamalar yok hükmündedir” dedi.

Danıştay yürütmeyi durdurdu

Danıştay, Datça’nın doğa harikası kıyılarının Muğla Turizm Çevre Vakfı Turizm ve Ticaret Şirketi’ne (MUÇEV) kiralanmasına karşı açılan davada bakanlığın kıyıların kiralanması amacıyla pazarlık usulüyle yaptığı ihalelerin dayanağı olan yönetmeliğin ilgili maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Danıştay’ın, Datça’da kıyıların MUÇEV’e kiralanması konusunda yürütmeyi durdurma yönünde karar verdiğini hatırlatarak sözlerine başlayan Volkan Erkan, “Keşan’da Saros Körfezi’nde bir kısım alanlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından MUÇEV’e kiralanmış. Datça Belediyesi’nin açtığı davada, Danıştay 2/11/2021 tarihli kararıyla MUÇEV’e pazarlık usulü yapılan ihalelerin geçersiz olacak şekilde ilgili maddenin yürütmesini durdurdu. MUÇEV’e yapılan kiralamalar geçersiz hale gelmiş durumda.” dedi. Keşan gündeminden uzun süre düşmeyen konu hakkında “Kiralamaların anayasaya ve kanuna aykırı olduğunu defalarca belirttik.” diyen Erkan, “Anayasamız, kıyıların herkesin eşit ve serbest kullanımına açık olan, kamu yararına kullanılması zorunlu alanlar olduğunu belirtmektedir. Kıyı kanunu da, bunu tekrar etmekte ve teyit etmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çıkardığı yönetmelikle kıyıların kiralanmasını sağlamıştır. Kiralama, bakanlık bünyesinde bulunan MUÇEV’e pazarlık usulüyle yani yarışma koşullarını ihlal edecek şekilde kiralama yapılmaktaydı. Keşan’da da, 2 alanımız insanların kullanımını engelleyecek şekilde kiraya verildi. İlgili maddenin iptaliyle, yeniden başvurular yapılacak ve yapılan kiralama son bulacağını düşünüyoruz. Bu konudaki girişimleri bizler destekleyeceğiz. Datça Belediyesi’nin açtığı dava, Türkiye’de kıyıların kullanılması konusunda emsal olmuştur. Saros Körfezi’nin tüm halkımıza açık olması gerektiği bu kararda ortaya çıkmıştır.” şeklinde konuştu.

“Kiralamalar yok hükmünde”

“Sahillerde uzun süreli yapılan kiralama sözleşmeleri ne olacak?” şeklindeki soruya cevap veren Volkan Erkan sözlerine şöyle devam etti: “Bu kiralamalar, yönetmelik maddesine göre yapılmıştır. Kiralamanın dayanak maddesi ortadan kalktığı için artık, kiralamalar geçersiz olmuştur. İdareye yapılacak bir başvuruyla, süresi dolmasa bile bu kiralamalar yok hükmündedir. MUÇEV’in alt kiracılara yaptığı kiralamalarda geçersiz olacaktır.”

Son olarak gazeteciler tarafından kendisine yöneltilen, “Keşan Belediyesi’nin herhangi bir çalışma yapması gerekir mi?” şeklindeki soruya cevap veren Erkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Keşan Belediyesi kiralama yapabilir. Bizim isteğimiz, Keşan Belediyesi’nin taşın altına elini koymasıdır. Herkese eşit ve serbestçe kullanımına açılmalı. Biz, yaklaşık 2 yıl önce fikrimizi beyan etmiştik.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu