Haberler

Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 vakaları artan illeri sıraladı: Edirne 6. sırada

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yapılan Bilim Kurulu’nun ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ülke çapındaki pandemide görülen hızlı artış nedeniyle, radikal tedbirlere başvurulmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Koca, İstanbul, Bursa, Kocaeli ve İzmir gibi bazı illerin 3. zirveyi yaşadığını söyledi.

Öte yandan batıda görülen hızlı vaka artışına işaret eden Bakan Koca, 15 ilde vakalarda %50 ila %100 oranında artışı yaşandığını belirterek, bu iller arasında Edirne’nin de bulunduğunu kaydederek, “Hatay, Adana, Osmaniye, Mersin, Artvin, Edirne, Samsun, Kırklareli, Tokat, Trabzon, Aydın, Zonguldak, Ordu… Çanakkale’de yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artışlar oldu.  Antalya, Düzce, İzmir, Manisa ve Tekirdağ bu sınıra yaklaştı. Altyapımızın gücü yanında her kapasitenin de bir sınırı vardır. Hiç kimse kendini mücadele sorumluluğu taşımaktan uzak görmesin” dedi.


Öte yandan, son hafta ve son ay günlük vaka sayısı ortalaması değişimi grafiğini gösteren Sağlık Bakanı, tablonun sol üst bölümünde vakaların yoğunlaştığını belirterek, “Türkiye’de bütün illerde vakaların artış içinde olduğunu görüyoruz. Ortadaki büyük yuvarlakta gösterilen Türkiye ortalamasının üzerinde ciddi bir artış var. Yani özellikle Türkiye’de vakaların bütün illerde neredeyse arttığını, ortalamanın üzerinde ciddi bir artış olduğunu, Mersin, Edirne, Kocaeli, Bursa, Kırşehir, Hatay, Osmaniye, Adana’nın yüksekliğini gösteren, pnömani oranının düştüğünü hepsinde gördüğümüz, tedaviyle her geçen zatürre oranını düştüğünü görüyoruz.” şeklinde konuştu.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın işaret ettiği tabloda Edirne’nin son periyodlarda vaka sayılarındaki artışla ilk sıraları yakaladığı açıkça görülürken, %64-%99 artış hızı aralığında yer alması dikkat çekti. Edirne bu sıralamada en fazla artış gösteren, 6. il oldu.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu