Gündem

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu’ndan çıkan sonuçları değerlendirdi

Dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu’nun ardından basının karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son verileri ve salgının Türkiye’de seyrini açıkladı. Koca  ülke genelinde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranın Edirne’de yüzde 80’in üzerinde olduğunu söyledi.

Bugün yapılanacak ve önemli kararlar alınması beklenen Kabine Toplantısı öncesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’ndan çıkan sonuçları değerlendirdi. Herkesin gelip gelmeyeceğini tartıştığı tam kapanmaya ilişkin, “Bilim Kurulu öneri anlamında alternatifli yaklaşımlarını ortaya koydu. Bunları ben yarın Kabine?de sunmuş olacağım” diyen Sağlık Bakanı Koca toplantıda son verileri şu ifadelerle paylaştı:

Gelişmeler ciddi

Yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yok ama gelişmeler ciddi, veriler ikaz edici. Şayet yükümüz önü alınamaz derecede ağırlaşırsa örneğini daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz.

Edirne için dikkat vakti

Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde, diğer bütün illerde yüzde 80’in altında.

Mutasyonlu virüsler yayılıyor

Güney Afrika varyantı 11 ilde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilde 166 kişide görüldü. Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69’unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oran yüzde 53’lere kadar düştü. Yakın zamanda hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz. 

Türkiye’de 3. İstanbul’da 4. pik

Bu yaşadığımız Türkiye’de üçüncü İstanbul için dördüncü pik. Vaka sayısının yoğun olduğu, ağır hasta sayımızın artmadığını rakamlardan görüyorsunuz. Şu dönemde sağlık altyapımız açısından ciddi bir sorun olmadığını çok rahat söyleyebilirim. Yatak doluluk oranlarımızın şu an yüzde 56.2 olduğunu söylemek istiyorum. Servis yatağı doluluk oranında sorunun olmadığını söyleyebilirim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu