BölgeGenelKeşan

Prof. Akalın, Edirne’deki kamu binalarını Bakan Özhaseki’ye, Keşan Anafartalar İlkokulu’nu da Bakan Tekin’e sordu

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, Edirne genelindeki kamu binalarının depreme dayanıklılığı sordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na iki önerge veren Akalın, diğer önergesinde de, bu yılın mart ayında depreme dayanıklı olmadığı tespit edilerek boşaltılan Keşan Anafartalar İlkokulu’nun neden hala yıkılmadığını sordu.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, olası bir depreme karşı dayanıksız olduğu ve yıkılma tehlikesiyle tahliye edilmesine karar verilip mart ayında boşaltılan Keşan’daki Anafartalar İlkokulu’nun neden da hala yıkılmadığına dair Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yazılı olarak cevaplanması için soru önergesi verdi.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş ve Hatay depremleri sonrasında, ülke genelinde özel ve kamu binalarının bir kısmının olası depremlere karşı dayanıklılık derecelerinin ölçülmesi açısından incelenmeye başlandığının altını çizen Akalın, Keşan Anafartalar İlkokulu’nun durumunu şu ifadelerle sordu: “Bu kapsamda Edirne Valiliği tarafından başlatılan çalışmalar doğrultusunda eğitim kurumları inceleme altına alınmış, Edirne ili Keşan ilçesinde bulunan Anafartalar İlkokulu’nun olası bir depreme karşı dayanıksız olduğu ve yıkılma tehlikesiyle tahliye edilmesine karar verilmiştir.

Bu çerçevede; Bu yılın mart ayında tahliye edilen Anafartalar İlkokulu’nun bugüne kadar yıkılmamasının sebebi nedir?
Yıkımı gerçekleşmeyen okulun yaşanabilecek bir depremde çevreye vereceği zararı önlemek için bir çalışma yapılmış mıdır?
Bahse konu okulun yıkımı gerçekleşecekse yerine bir okul yapılacak mıdır?
Okulun tahliye edilmesi sebebiyle öğretmenlerin ve eğitim gören öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için planlama çalışmanız var mıdır?”

Edirne’deki kamu binaları depreme dayanıklı mı?

Akalın, bir diğer önergesinde de, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yazılı olarak cevaplanması isteğiyle, Edirne genelinde eğitim kurumları başta olmak üzere kaç kamu binası olduğunu ve bu kamu binalarının depreme dayanıklı olup olmadığını sordu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu