Haberler

Polis, 155’i arayan 65 yaş üstü vatandaşının yardımına koşuyor

Keşan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, sokağa çıkmaları sınırlandırılan üzere 65 yaş ve üstündekiler ile kronik rahatsızlığı olanların ihtiyaçları “Vefa Koordinasyon Grubu” ekiplerince karşılanıyor.
İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Kovid 19 önlemleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik hastalığı bulunanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan “Vefa Koordinasyon Grubu” ile 112, 155 ve 156 numaralarına gelen çağrıları değerlendiren ekipler, vatandaşın ihtiyaç duydukları malzemeleri evlerine getiriyor.

Keşan?da yaşayan 75 yaşındaki Fedai Bilir, kartını geçtiğimiz cumartesi günü para çekmek için kullandığı bankamatiğe kaptırdı. Ancak hafta sonu olması ve bankada mesai olmaması sebebiyle pazartesi almak için evine döndü ve o akşam, 65 yaş ve üstü kişilerin yayınlanan genelge ile sokağa çıkması sınırlandırıldı.
Kartını almak isteyen Bilir, 155 hattını aradı ve kartının alınması istedi. 75 yaşındaki Bilir?in yardımına polis koştu. Bilir’in kartını kaptırdığı kartı, bankadan alan ekipler, evine gelerek kendisine teslim etti.

Yapılan yardımdan oldukça mutlu olduğunu söyleyen Bilir, “Yasak gelmeden önceki cumartesi günü bankamatiğe kartımı kaptırmıştım. O gün kartı geri almak için pazartesi alırım diye evime döndüm. Sonra yasak geldi, dışarı çıkamadım. Ben de 155?i aradım. Bana ‘Sen dışarı çıkma biz sana getireceğiz’ dediler, sonra da bankadan alıp bana getirdiler.” dedi ve insanların salgına karşı duyarlı olması gerektiğini belirtti.
65 yaş üstü kişilere getirilen sokağa çıkma yasağına Keşan’da ise büyük ölçüde uyulduğu görüldü. Evlerinin balkonlarında ve pencerelerinde zaman geçiren vatandaşlar, bu şekilde güvende olup, salgından korunmaya çalışıyorlar. Komşuları tarafından temel ihtiyaçları tarafından karşılanan vatandaşlar, herkesi evlerinde kalmaya davet etti.

Keşan?da yaşayan 68 yaşındaki Zekiye Meşe, “Evde eşimle beraber iki kişiyiz, evimizdeyiz. Alışverişlerimizi komşularımız ve oğlum yapıyor. Sıkılmıyoruz evin içinde. Kitap okuyoruz, televizyon izliyoruz, yemek yapıyoruz.” dedi. Sadece 65 yaş üstü kişilerin değil, herkesin evlerinde kalması gerektiğinin önemini anlatan Meşe, ?Kendine saygısı olan bir insanın herkese saygısı olması gerek, çok tehlikeli bir virüs çünkü. Oğlum Tekirdağ’dan Keşan’a geldi mesela alışverişimizi yaptı ve getirdi ama içeri dahi girmeden gitti. Olması gereken bu.” diyerek, vatandaşları sadece kendileri için değil çevrelerindeki kişileri de riske atmamaları konusunda uyardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu